11 Onze Jan van Nassau verklaart niet alleen de onderschei dene privilegiën van al zijne genoemde voorgangers te bekrach tigen maar ook de abdij in al hare bezittingen te bevestigen hij doet zulks ten verzoeke van haren abt Nicolaas, en dit geeft mij aanleiding hier op te teekenendat tot heden van dien abt niets bekend is geweest, en hij op de abtenlijst, door Dr. Romer in zijne boven aangehaalde beschrijving medege deeld en met hoeveel naauwkeurigheid ook opgemaakt, niet wordt aangetroffen De bezittingen of liever de kerkgemeenten die onder de jurisdictie onzer abdij behoordenworden vervolgens opge noemd en gesplitst in 4 hoofd- of moederkerken in "Walche ren t. w.SubbmgkWestmonster, Oostlcapette en Westlcapelle. Eene in Noordbevelandde kerk van Welle, en eene in de 4 ambachten van Vlaanderen, namelijk die van Boter- of Bou- terzanclemet vermelding van de tot elke dezer moederkerken behoorende dochterkerken of onderhoorighedenwelke te za- men zoo vele afzonderlijke kerspelen vormden. Reeds dadelijk verdient de gezegde splitsing van "Walcheren in 4 kerspelen onze bijzondere opmerking, bij de wetenschap dat thans ons eiland nog in gelijk aantal wateringen is verdeeld en wij mogen dan ook gerust Subburg als hoofdkerk van de Zuidwatering, Westmonster van de Westwatering en Westlcapelle van de Noordwatering of die der 5 ambachten beschouwen. Geheel anders is het echter gelegen met de kerk van Oost- iapelleom deze namelijk zoo gereedelijk als hoofd der Oost- watering aan te nemen en wel omdatvolgens de circum- scriptie der wateringen op de bekende kaart van Hattinga, die gemeente met Domburg binnen, Serooskerke en Grijpskerke, tegenwoordig onder de Noordwatering is begrepen. Tijdens de uitgifte van ons charter 1271, was intusschen een groot deel der tegenwoordige Oostwatering nog niet in 1"Wel een vroegere van dien naam op het jaar 1246, maar niet op 1271, en dus na den abt Vigi.tus Boedius. Verg. Römer, t. a. p., bl. 198.

Archief | 1859 | | pagina 11