13 de onderscheidene kerkgemeenten, in ons charter voorkomende, waartoe ik thans overga. De eerste waarvan sprake is, is die van Sul/burg of Souburg de hoofdkerk der Zuidwatering. De naam dezer gemeente wordt het eerst ontmoet in een charter van graaf Dirk VII, over de tienden aldaar, van het jaar 1198 1), terwijl een brief van Dirk, bisschop van Verdun de a°. 1250 2), berigt geeft van de stich ting van eene kerk te Subburg, door Petrus Willemszoon van Subburg. Uit dit laatste stuk, bepaaldelijk uit de daarbij aange- gevene grensscheiding, blijkt ten duidelijkste, dat daarin de kerk van Ooii!-Souburg is bedoelden wanneer men nu in aanmerking neemt, dat lUesii-Souburg wel reeds in 1247 als een ambacht, doch niet vóór 1338 als eene afzonderlijke kerkelijke gemeente voorkomt, dan volgt daaruit, dat hier door de eenvoudige be naming Subburg niet anders dan Oosd-Souburg kan worden ver staan, en liet de bijvoeging van Oost waarschijnlijk eerst tij dens de stichting der kerk van /Fes/-Souburg en zulks in te genstelling van deze zal verkregen hebben. De onderhoorigheden of dochterkerken der Souburgsche wa ren vooreerst, Souburgdike, dat is, id est, zoo lezen wij, Kats en Sinoudskerke. De benaming van Souburgdilce trof inzonderheid mijne opmerking, omdat dezelve reeds voorkomt in het bij van Mieris uitgegevene privilegie van bisschop Otto III van het jaar 1247, en ik mij daarbij herinnerde dat de heer Verheije van Citters, op zijne bekende kaart van de successive wording van onze provincie uit opgevolgde bedijkingen, waarvan een exemplaar in het kabinet van dit genootschap berust, het ge noemde Souburgdvjkeals eene op zich zelf staande gemeente had afgebeeld, en dat ook Dresselhuis, in zijne verhandeling over Zeelands oude gesteldheidofschoon hij de plaats zelf niet op zijne kaart heeft afgeteekend, er nogtans van spreekt, evenzeer als van eene afzonderlijke gemeente, onder den naam van Edzine. 1) Zie Kluit, Cotl. Dipl., bi. 218. 2) Door mij uitgegeven in het Jaarboekje Nehalennia, 1350, bl. 255.

Archief | 1859 | | pagina 13