14 Beide geleerden zijn intusschen door liet genoemde privilegie van bisschop Otto, waarin Souburgdijke en Edzme, met hoofd letters zijn aangewezen, mijns inziens ten eenenmale misleid gewordenreeds eene oppervlakkige inzage van den gebrek- kigen afdruk van gezegd privilegie bij van Mierisen eene ver gelijking van hetzelve met ons oorspronkelijk stuk (waarin bijna woordelijk dezelfde zaken in den aanhef vermeld staan) kan doen zien, dat door het laastgemelde woord Edzineniets anders dan et Sinoudslcerke moet worden verstaanen wat Souburgdijlce aangaat, dit vinden wij in ons stuk met eene kleine letter gespeld en daarachter de woorden id est, die reeds op zich zeiven eene nadere verklaring van het woord waarop zij volgen, schijnen te moeten aanduiden en volstrekt geen zin hebben, zoo men hieraan eene afzonderlijke gemeente wilde denken; en op dien grond is mij dan ook de eenvou digste verklaring toegeschenen deze te zijn, dat het meer gemelde woord Souburgdijlce niets anders beteekent dan de bedijldngen van Souburg, uit welke verklaring (die door de bekendheid dat de meeste bedijkingen in vroegere eeuwen door de kerken of kloosters werden ondernomen, volkomen wordt gewettigd) dan van zelfs moet volgen, dat de gemeente Cats in Noord-beveland en Sinoulslcerlce in Zuid-beveland door of voor rekening der Souburgsehe kerk aan de zee zijn ontwoekerd, en uit dien hoofde onderhoorigheden van dezelve zijn geworden en wel vóór 1209, in welk jaar beide gemeenten liet eerst bij Kluit bekend staan. Met betrekking tot de overige kerkgemeenten onder het kerspel der Souburgsehe kerk, t. w.: Tlissmgen, Komrnerskerke en Ritthem, van wier bestaan de eerste berigten in het meerge melde privilegie van bisschop Otto de a°. 1247 worden aan getroffen, zijn uit ons stuk geene bijzonderheden af te leiden. Uit andere aanwezige beseheiden zou kunnen worden aange toond, dat door het woord Flissingen niet anders dan Oud- Vlissingeu kan worden verstaan, wordende van Nieuw-Vlisswgen het eerst gewag gemaakt in een charter van 1331.

Archief | 1859 | | pagina 14