17 Domburg infra castellumwaardoor, iti tegenstelling van het Domburg extra castellum, dat tot de Noordwatering be hoort, moet worden verstaan het tegenwoordige Domburgdat op de leenboeken als Domburg binnen vermeld staaten on der dien naam het eerst voorkomt in een charter van 1223. Voorts MarielcerkePoppendomme en Grijpskerkeallen eerst genoemd in het meer gemelde privilegie van bisschop Otto van 1247, en eindelijk nog in NoordbevelandSoetelinkskerke en Kampenlcerkebeide reeds door een charter van graaf Wil lem I bekenden gelegen geweest op den grondwaarvan in lateren tijd het zoogenaamde Kamperland en de Soelekerkepol- (ler zijn herdijkt. Ik ben gekomen tot de beschouwing van de laatste wate ring, namelijk de Noordwatering of die der 5 ambachten. De hoofdkerk daarvan was die van Westlcapelle. Uit ons charter zelf zijn ten haren opzigte geene nadere bijzonderheden af te leiden, die niet reeds van elders bekend zijn; intusschen zijn ons in archief een aantal bescheidendie bevestigen dat de genoemde kerk aan Willebrord was toegewijd, en vinden wij in de blijvende vereering van dien heilige daar ter plaatse dan ook een bewijsgrond voor de waarheid van het berigt, ons door den kronijkschrijver Melis Stoke medegedeeld, dat Willebrord op het laatst der 7°. eeuw aldaar de beeldendienst zou hebben uitgeroeid. Het eerste, dat nogtans van Westlcapelle in een authentiek stuk wordt gewag gemaakt, is in hare bekende stads- keuregegeven door graaf Bloris IV, ten jare 122-3. Onder de onderhoorigheden van dit kerspel wordt in de eerste plaats opgegeven te behooren Domburg extra castellum, dat onder dien naam reeds voorkomt in het privilegie van bisschop Otto van het jaar 1247. Blijkens een charter van 1325, gaf zekere Doedijn Hendrikzoon van Zoetelingskerke eenige landen tot stichting eener kapellerij te West-Domburg, op de begraaf plaats, daar eertijds de kerk van Oost-Domburg had gestaan, en in 1827 wordt die zelfde Doedijn genoemd als kapellaan in atrio sanctae Agathae. Uit het verband nu dezer beide Archief XV. 2

Archief | 1859 | | pagina 17