18 stukken, gevoegd bij de wetenschap dat de ambachtsheerlijkheid van Aagtekerkeonder de benaming van Domburg buiten op den steenrol bewesten Schelde voorkomt, meen ik te mogen afleiden dat West-Domburg en Domburg buiten voor een en het zelfde moet worden gehouden, en het eerst bij de stichting der bovengenoemde kapelleten jare 1325, den naam van Aagtekerke zal verkregen hebben, en evenzeer dat het tegen woordige Domburg, dat ten oosten van Aagtekerke heeft ge legen vroeger den naam van Oost-Domburg heeft gedragen hoedanig het voorkomt in een charter van 1315. Met betrekking tot de verdere onderhooriglieden, met name Melis of TlugoJterJcede Tcerk van St. Jacob ie WerendijkeSt. Janskerlce, St. Nicolaas of BouileioijnslcerJce en Ser Poppekerke zij het genoeg aan te teekenendat omtrent ieder van deze mede een aantal bescheiden in ons archief berusten, doch ik daarover in geene verdere bijzonderheden zal treden omdat ze allen van lateren tijd zijn dan het jaar 12-17, als wanneer van die gemeenten, in meergemeld charter van bisschop Otto, het eerst wordt gesproken. Ik heb u alzoo een overzigt gegeven van de eerste berigten, omtrent de kerkgemeenten, welke volgens ons charter voor maals tot de daarbij vermelde 4 kerspelen van dit eiland be hoorden doch ben opzettelijk met stilzwijgen voorbijgegaan de kerk van Welle cum annexis, vroeger gelegen op het eiland Noordbeveland, en wel vooreerst omdat, ofschoon deze aan het slot der dochterkerken van de Oostkapelsche kerk wordt vermeldzij in Noordtoelle eene onderhoorigheid bezat en dus zelf als eene hoofdkerk moet worden beschouwden ten an deren omdat de gezegde kerk van Welle korten tijd daarna van onder het bestuur der Middelburgsche abdij geraakten blijkens een charter van 1280, door den abt is afgestaan aan graaf Floris V in ruil voor de kerk te Monster in het zoo genaamde Westland van Zuidhollanden dit mij aanleiding geeft u op eene nieuwe, zoo als ik geloof tot heden onopge merkt geblevene bijzonderheid te wijzen.

Archief | 1859 | | pagina 18