19 De geschiedenis leert ons, dat de Middelburgsche abten in vorige eeuwen liet regt van voorstelling of zoogenaamd pa- tronaatregt uitoefenden over de kerken en geestelijke gestich ten in genoemd gedeelte van Zuidliolland, bepaaldelijk over Monster, 's Gravezande, Loosduinen, Eijkeduinenden Haag en Scheveningen. Meermalen heb ik mij de vraag gedaan, van waar zij dit regt ontleenden? Thans geloof ik als antwoord daarop te kunnen geven, dat hun gezag in de genoemde plaatsen juist als een gevolg van de gemelde gift of ruil van de kerk van Monster moet gezocht worden. Monster toch was reeds in 1156 bekend en de oudste der Zuidholland- sche gemeentenen ik beschouw haar als de moederkerk van de andere gemeentenwaarover de Middelburgseke abt in dat kwartier gezag uitoefende, iets dat ten opzigte van den Haag bepaaldelijk blijkt uit een charter van St. Margrieten-dag 1307, waarbij Diederic van den Male en Oorte Willem en de ge- meene schepenen van den Haag oorkonden dat zedert d.ie Ilaghe prochie ute Monster sproet, bij 't 's Graven Florens tide," zij tot geene bijdrage voor het sijnode zijn verpligt ge worden: een stuk te meer merkwaardig omdat in dorso ge schreven zijn deze woorden: Uagha onginem liahet e Monstre," en wij daar uit dus zien dat het vorstelijk 's Gravenhage, van het thans in betrekking tot hetzelve zoo nederige Monster, zijnen oorsprong ontleent. Als onderhoorigheden van Welle zijn opgegeven Kortehine en Norlwellede eerstgemelde was reeds in het bisschoppelijk privilegie van 1247 bekend, doch van de laatstgenoemde wordt geen vroeger berigt dan in ons stuk aangetrofFen. Of nu op Noordbeveland eene gemeente van dien naam ge legen heeft, dan of hier aan Noorilwelleop het eiland Schou wen moet worden gedacht, komt mij twijfelachtig voor. De reeks van de kerkgemeenten, onder het gezag van den Middelburgschen abtwordt besloten door llouter- of Boler- zandein de 4 ambachten van Vlaanderen. Hoogst belang rijk zou het zijn de reden te weten, waarom aan den genoem-

Archief | 1859 | | pagina 19