20 den abt het bestuur over die enkele gemeente is opgedragen geweestop het laatst van ons charter wordt wel gezegddat dit plaats vond onder het bewind van bisschop Hendrik van Vianden, en dus tusschen 1250 en 1267, doch niets meer. De 4 ambachten van Vlaanderen, met name Assenede, Bou- chauteHulst en Axelbehoorden destijds kerkelijk onder het bisdom van Utrecht, en er is dus niets bijzonders in ge legen dat de bisschop liet bestuur opdroeg aan wien hein goeddacht, en zelfs, ofschoon alle overige kerken in dat kwar tier onder toezigt van den deken der 4 ambachten stonden evenwel de administratie van Boterzande aan een ander gees telijke toevertrouwde, die daarop overigens schijnbaar geene aanspraken kon doen gelden, doch niettemin moet zulks be vreemding wekken, in verband tot hetgeen wij omtrent de lig ging dezer vroeger bestaan hebbende gemeente weten. Boterzande toch, ook bekend onder den naam van IFevels- wale, was voormaals gelegen aan den meest noordwestelijken hoek der 4 ambachten, tegenover het toenmalig dorpje Ga- ternisse, en dus juist ter plaatse, alwaar, naar liet gevoelen van Prof. Warnkönig, in zijne Flandrische Staats- und Eechts- geschichtede oude OttogracM, van Gent komende, zich in de Westersclielde uitstortte: deze gracht stelde de grens daar tus schen het toenmalige Duitsch- en Fransch-Vlaanderen, en bij gevolg ook wat het kerkelijk gebied aangaat, tusschen het bisdom van Utrecht, waaronder de 4 ambachten, en dat van Doornik, waartoe ons tegenwoordig Zeeuwsch-Vlaanderen be westen den Brakman behoorde. Bestond nu ook tusschen de geestelijken dier bisdommen eenige naijver, met betrekking tot eene juist op de grens van beide gelegene gemeente, of was hier voor den Utrecht- schen bisschop ook een ander dan een zuiver kerkelijk belang in gelegen Kan er misschien ook eene meer eenvoudige oorzaak voor wezen, bij voorbeeld, dat even als Cats, Sinouts- kerke en meer andere van de hierboven genoemde plaatsen door kerkelijke corpora, zoo ook Boterzande door de Middel-

Archief | 1859 | | pagina 20