24 juwen van Zeeland, van 's graven mannen in Walcheren, van landschepenen in Walcheren, besturen van steden en gemeen ten en meer andere, als voorbeeld waarvan ik hier alleen aan haal, dat onder anderen de namen van eenige schepenen de zer stad reeds voorkomen in een charter van 1326, een stuk, dat dus 38 jaren vroeger dagteekent dan de oudste rekening dezer stad, van het jaar 1364, waarin, zoo ik mij niet be drieg, de schepenen zijn opgeteekend, die voor de oudste der tot heden, immers met name, bekende werden gehouden. Nog een ander gezigtspuntwaaruit de waarde van onze verzameling van archieven kan worden beoordeeld', bestaat in de aanzienlijke collectie met zegels. Honderden daarvan zijn er aanwezig van de meeste onzer graven te beginnen met Dirk VII, van de bisschoppen van Utrecht, de abten onzer abdij, van de abdij zelf en eene me nigte onzer geestelijke stichtingenzoo als het gasthuishet begijnhof, het klooster van het heilige graf te Arnemuiden enz., de schepenszegels en ook een aantal van edelen en an dere personenwelke laatste in vergelijking tot die der gra ven bisschoppen enz., uit den aard der zaak minder alge meen bekend zijn, en vooral om de daarop voorkomende ge slachtswapens niet zelden hoogst curieus zijn te noemen. Voor de studie der sphragistiek of zegelkunde heeft iedere van de opgemelde soorten van zegels hare eigenaardige waarde, en toonen zij ons de wisseling der omstandigheden en vormen van het openbare en private leven in de kleeding der onder scheidene standen het gewaad van Vorsten of Geestelijken, en hunne wapenen of teekenen van waardigheid. Inzonderheid wordt door de zegels de geschiedenis van vroegere wapens opgehelderd. Bestaan er naar het gevoelen van Nijhoff, in zijne Gedenkwaardigheden van Gelderland geene andere overblijfselen van werkelijk Heraldieke geslachts wapens dan de zoogenaamde Euiterzegels der oude vorste lijke geslachten, wij zouden u dusdanige kunnen toonen van de Burggraven van Zeeland uit het huis van Voornc, van

Archief | 1859 | | pagina 24