37 Behalve dat lofwaardig werk heeft Jhr. Gerard Sciiaep op gesteld eene genealogie van den huize van Borssele, naar het getuigenis van den heer Kuisen de Bruin j) meermalen aangehaald, daar hij eene misvatting van denzelven en van an dere geslachtlijst-schrijvers, over het huwelijk van Hendrik van Borssele, Heer van ter Veere en Sandenburg, verbetert. Maar deze genealogie van Jhr. G. Schaep is waarschijnlijk niet meer voorhanden, althans mij niet voorgekomen. Onder de Edelen, die deze liefhebberij en geleerdheid be minden en beoefenden tel ik met regt: Jhr. Lamorael van Egmont, graaf van Egmont, prins van Gavre en Steenhuizen enz., die voor het wreede zwaard des hertogen van Alva moest bukken te Brussel op den 5 Junij 1568. Zijne moeder was Eranjoise van Luxemburg, zuster en erfgename van Jacob, prins van Steenhuizen en Gavre, heer van Gruithuisen enz., uitwijzende de geslachtlijst bij S. van Leeuwen 3). Door haar stamde hij af uit den huize van Borssele; te weten: van Lodewijk heer van Gruithuisen, prins van Steen huizen enz., en van Margriet van Borssele, dochter van Hendrik van Borssele, heer van ter Veere enz., van welke Smallegange 8) in de stamlijst wel niet gewaagt op de regte plaatsmaar op eene andere in 't voorbijgaandoch Keigers- bergh spreekt van haar en haren man met deze woorden „In t jaer 1465, werdt stadthouder van Hollandt, Zeelandt endeVrieslandt ghemaeekt Heer Lodewijck van den Gruythui- „sen, uyt Vlaenderen, die getrouwt hadde tot syn ghesellinne „Heer Henrick van Borssele, Heere van der Veere dochter, „Maria ghenaemt" 4). (De meeste andere schrijvers en mijne handschriften noemen haar Margriet). Deze afstamming kan den graaf van Egmont aangespoord hebben tot de zeer moeijelijke en kostbare liefhebberij om, ter opluistering van het geslacht van Borssele en tot staving van dc geslacht- Bol. 34. M. S. Bladz. 953. 3) Bladz. 393 cn 397. Chron. 25 dl., 32 cap., bi. 238.

Archief | 1859 | | pagina 37