Jr. PHILIBERT VAN TUIJL M SEROOSKERKE, heer van Tienhoven Maalstede, Capelle enz. 49 Hij was de broeder van Jr. IIendrtk van Tüijl van Se- rooskf.rke, van wien wij te voren hebben gesproken, en de vader van Jr. Pieter en Jr. Hieronijmus van Tuur, van Serooskerke van wie wij in 't vervolg zullen spreken als die allen door hunne geleerde liefhebberij en wetenschap in de vaderlandsehe en Zeeuwsche zaken grooten lof hebben ingelegd. Ik stap willens voorbij de loffelijke verrigtingen in stad en staat van Jr. Philibert van Tuijl van Seroos kerke, reeds door anderen gemeld, om van zijne andere geleerde hoedanigheden alleen te spreken. Hij heeft den groot sten roem van kundigheid en geleerdheid in de geslacht- en wapenkunde verkregen door zijn voortreffelijk wapenboek, waarin hij de wapenen der meeste Edelen van Nederland heeft ge- teekend en met levendige kleuren doen schilderen, van het welk ik eene copie heb gezien, en heb de lijst der Edelen van Zeeland uit hetzelve voorheen uitgegeven, volgens een handschrift, daaruit nageschreven. Wegens de weêrgalooze wetenschap van dezen Jr. Phili bert in dit stuk van geleerdheid wordt dit zijn werk, als waarop men ten volle staat kan maken, ontelbare malen aan gehaald en met ongemeene lofspraak vereerd door de allerbe- drevenste kenners van de adelijke geslachten, die met of na hem geleefd hebben, als: de heer Ruisen de Bruin, Jr. Jacob van Grijpskerke, Jr. Jacob van Borssele van der Hooge, in hunne handschriften betreffende den adel van Zee land, die of onder mij berusten, of die ik gelezen heb. Het is ook zeer waarschijnlijk, dat de Zeeuwsche Edelen zich be diend zullen hebben van zijne geleerdheid in de jaren 1614, 1615 en 1616, om hun regt tot herstelling van het Lid der Ridderschap en Edelen van Zeeland aan de Heeren Sta ten te vertoonen en tegen het contrabericht van prins Mau- shaij.egange bi.694. Archief IV. 4

Archief | 1859 | | pagina 49