Jr. BRUIM m WIJNGAARDEN, lieer van Weslkcrke enz. Hij was uit een oud, edel en riddermatig geslacht in Hol land, daar bekend met den naam van Oem of Oom, en nader hand van Wijngaarden, waarvan eene breedvoerige naamlijst is bij S. van Leeuwen en W. van Gouthoeven 2); doch hij wordt onder de Zeeuwsche Edelen geteld, omdat hij in Zeeland was geboren, woonde, beambt en gehuwd was. Sommige zij ner stamgenooten met name Jacob en Cornelis van Wijn gaarden waren onder de verbonden Edelen ten jare 1566, die de vrijheid in 't burgerlijke en kerkelijke poogden te be werken en zijn deswegen door Alva en zijnen Raad geban nen 3)maar hij was van tegenstrijdige gevoelens, een' afkeer hebbende van de vrijheid zoo in staat als kerk, een aanhan ger der Roomschgezinde kerk, een slaaf van den Hertog van Alva. Dit is min te verwonderenomdat hij door huwelijk vermaagschapt was met het geslacht van Serooskerke, het welk te dier tijde zich meer dan eenig ander betoond heeft vijandig te zijn tegen 's lands vrijheid en zich hatelijk maakte door vervolging dergenen, wier gevoelens van de Rooinschen verschilden, met name IIieronijmus van Serooskerke, met wiens dochter hij getrouwd was, en die aan hem, waarschij- nelijk om die redenhet Rentmeesterschap van Zeeland Be- oosten-Schelde heeft afgestaan in het jaar 1564 4), en diens zoon Philibert van Serooskerke 5), gelijk ook alle andere Edelen, aan dit geslacht door huwelijk verbonden, als Roomsch- en Spaansch-gezmden bekend staan, als: Adolf van Boiissele (van Spreeuwestein)Adolf van Haamstede, Joos van de Werve en anderen, bij Smallegange geboekt, die aantee- kent, dat de weduwe van IIieronijmus van Tuijl van Se- Bat. Illustr., bl. 1033—1043. Op de Hott. Ctiron., M. 214 e. v. 3) Sent. van Alvabl. 48, 51 52. 4) Boxhorn op Reigersbergh, d. I, bl. 453, ("Dit ambt bekleedde bij van 1565zijnde zijne rekeningen van 15651576 nog voorbanden. Zie Eerste Copulacit-boek van Zeelandbl. 681 sqq). (Noot van J. W. te Water). s) Sent. van Alva, bl. 360, 362, 363. Bl. 693.

Archief | 1859 | | pagina 53