55 verbeurdverklaarde goederen dergenendie ten lande uitgewe ken waren Beoosten-Schelde 1). Maar hij en zijne behandeling behaagden zoo min den Staten van Zeeland als zijn schoonbroeder Philibert van Serooskeiike, wordende ten jare 1578 beiden verlaten van hunne Rentmeestersplaatsende eene Bewesten- en de andere Beoosten-Scheldeen andere Rentmeesters aangesteld s). Of hij na dien tijd van grondbeginselen veranderd zijis mij niet gebleken, maar wel dat hij zich in Zeeland en Holland bleef ophouden, zijnde ten jare 1604 geweest op het huis Popkens- burg in Walcheren 3) en gestorven te Schoonhoven in liet jaar 1605 4). Ik vind hem niet onder de Edelen van Zeeland gemeld, die in liet jaar 1596 de herstelling van het Lid der Edelen met en benevens den Eersten Edele hebben verzocht. Zijn zoon Jr. Hendrik van Wijngaarden 5) wordt insgelijks niet genoemd onder de Edelen, die in het jaar 1607 hetzelfde verzoek bij de Staten van Zeeland aandrongen. Maar hij is geweest een der Edelen van Zeeland, die in de jaren 1614, 1615, 1616 wederom pogingen deden tot de herstelling van het Lid der Edelen in Zeeland, gelijk mij uit zijne eigenhan dige onderteekening van hunne besluiten gebleken is, en welke gedrukt zijn in mijn naberigt voor het lloogadelijlc en Aclel- rijJc Zeeland, bl. 142, 143. Ook zie ik, dat hij geweest is een der Edelen, die de volinagt teekenden op Jr. Hendrik van Tuijl van Serooskerke, om met prins Maurits een ver drag aan te gaan over het regt der Zeeuwsche Edelen, op den 16 Mei 1618, hetwelk voltrokken zijnde echter door hem niet is geteekend't zij dat hij inmiddels gestorven is vóór of in het jaar 1624, waarvan S. van Leeuwen geen be- rigt geeft 6), 't zij dat hij van de Roomscligezinde godsdienst geweest is, althans gehuwd aan een geslacht, die godsdienst toegedaanen derhalve bij dat verdragals alleen geschikt Sent. van Al va, bl. 21. 2) Boxiiorn op Reigersberg, cl. I, bl. 451 en 453. 3) Smallegange, bl. 369. 4) van Leeuwen Bat. Ilhislrbl. 1040. L. c. L. c.

Archief | 1859 | | pagina 55