56 ten voorregte van gereformeerde Edelen, niets kunnende win nen, de onderteekening van hetzelve heeft nagelaten en amb teloos is blijven leven. De gevoelens van Jr. Bruinink van Wijngaarden in de zaken van 't Staatsbestuur en van de godsdienst, hoe die ook mogen geweest zijn, verhinderden niet, dat hij zeer geleerd en bedreven was in adelijke en nut tige wetenschappen. Hij heeft eene genealogie van Borssele opgesteld, gelijk ik in de voorrede heb aangewezen. Hij muntte uit in de kennis der Leenregten van Zeeland, welke hij verkreeg door dat stuk van den grond af te doorzoeken, zóó toen hij clerck was, houdende rekeninge van den comp- toire van Zeelant Bewester-Scheltals terwijl hij zelf bediende „en exerceerde het Rentmeesterschap van Zeelant Beooster- Schelt" J). Hierdoor steeg zijn gezag in 't stuk der leen- verheffing en den aankleve van dezelve zoo hoog, dat men hem raadpleegde nog lang, nadat hij van zijn ambt verlaten was, als er eenige dubbelzinnigheid, zwarigheid of geschil ontstonden dat men zijne adviezen zoo geleerd en welgegrond oordeelde, dat men dezelve onder de ampliatiën en bijvoegselen der Tceure van 'Zeeland heeft aangenomen en gedrukt s). Of Jr. G. van Wijngaarden 3) ook zijn zoon wasdie bene vens andere Edelen van Zeeland op den 15 April 1652 zich bij eigenhandige onderteekening verbond tot betaling der kosten wegens hun request van liet jaar 1651, is mij niet gebleken. Jr. GILLIS VAN WISSEKERKE, lieer van Couwerve enz. Het edel geslacht van Wissekerke is onder de Edelen van Zeeland zeer aanzienlijk geweest, zoo door het groot aantal van Edelen uit hetzelve, levende ter zelfder tijde zeven broe ders van Wissekerke, behalve derzelver zonen en bloedver wanten volgens de lijst bij Boxiiorn 4)als door hooge waardigheden, die zij bekleedden; hebbende van 't jaar 1441 Smallegange bl. 369. L. 0., bl. 368, 369. 3) Nabericht voor 't Tloogadelijk Zeelandbl. 147. 4) Op Reigebseergm 3. II, bl. 356.

Archief | 1859 | | pagina 56