II. Met u treed in eene nadere ontwikkeling van dit handschrift, ten betoge van deszelfs belangrijkheid voor de geschiedenis van ons gewest, vooral wanneer wij den inhoud daarvan beschouwen in verband tot andere oorkonden in ons archief voorhanden. III. Besluit met eenige opmerkingen over een aantal bij zonderheden, welke onze verzameling van charters oplevert voor de kennis onzer oude topographie, sphragistiek, oude adellijke geslachten enz. I. Het handschrift dat, ofschoon nagenoeg 600 jaren oud, thans nog in liet, oorspronkelijke voor mij ligt, is van den navolgenden inhoud Wij Jan, bij Gods genade Elect van Utrecht, aan allen die de tegenwoordige letteren zullen zien, heil in der eeuwigheid. (Wij) bevestigen bij dit geschrift, de bezittingen en alles wat door onze voorgangers, goeder herinnering t,. w.Godebald, Andreas, Hardbert, Herman, Godfried, Boudewijn, Dirk, Otto, Willebrand, Otto Hendrik, aan de kerk van de heilige moe der Gods te Middelburg is toegekend en dat alles met al dat gene wat door het volk van beider kunne voor deze genoemde plaats, ter eere van de gelukzalige Maria verkregen is of later verkregen zal worden (wij bevestigen die) ten verzoeke van Ni- colaas, abt dier plaats en zoo als zij die naar regt en billijkheid bezitten, en wij drukken dit uit in deze eigene woorden De kerk van Subburgh met hare onderhoorigheden, name lijk Subburgdike, dat is Katz en ZinoudskerkaVlissinghe, Komerskerka, Eiethem, met alle tiend en alle offeranden van het altaar en al het land tot dezelve behoorende. Westmonstre i deel, met. deel van de tiend en deel van het bij gifte bemaakte land, en deel van de offerande van het altaar op de hooge feesten, paschen, pinksteren, al- lerzielen, de geboorte des Ileeren, Maria purificatie, de kerk wijding en vrouwen introductie met hare onderhoorigheden t,. w.Koudekerka BiggenkerkaHogelantArnemude, de

Archief | 1859 | | pagina 5