63 gelijk hij zelf in zijnen brief aan dien WelEdel geboren heer schrijft. En belangende het accoord van sommige Edelen met prins Maurits in het jaar 1624, om dien vorst alleen het Lid der Edelen ter staatsvergadering te laten bekleeden en verbeelden, daarvan betoont hij een' grooten afkeer, schrij vende dat dit was hun geboorterecht voor een schotel moes „te verkoopen," en bewerende, dat die Edelen noch magt noch regt hadden om hetzelve te kunnen afstaan en dat derhalve de nazaten dergenen, die dit accoord aangingen, aan hetzelve niet verbonden waren, noch het behoefden na te komenmaar hetzelve voor nietig en krachteloos konden houden en verklaren. Misschien zullen deze en soortgelijke redenen de oorzaak geweest zijn, dat, prins Maurits gestor ven zijnde, kort na de bekrachtiging van dit accoord, prins Eredertk Hendrik hetzelve als nutteloos heeft aangemerkt gelijk ook de Edelen, die het hadden gemaakt, op de uit voering van hetzelve niet hebben aangedrongen, te minder omdat die prins sommigen van deze Edelen of hunne kinderen elders in een ander landschap tot het lid der Ridderschap en Edelen bij gelegenheid wel wilde bevorderen en anderen tot de wigtigste staatszaken in en buiten Zeeland gebruikte. Dit accoord dus van zelf vervallen zijnde, was het niet noodig, dat de Edelen van Zeeland, in de jaren 1651 en 1652 de laatste pogingen aanwendende om hun Lid aldaar hersteld te krijgeneen woord van hetzelve zouden hebben gesproken als die onnoodig oordeelden, gelijk het was, om uit den weg te ruimen de zwarigheden, die men scheen te kunnen maken, dat zij door dit accoord zouden hebben afgestaan van 't regt der Edelen dat zij eertijds hadden. Zoo adelijk de geboorte van Jr. Jacob van Grijpskerke was, zoo edel was zijn vernuft, gezond oordeel en weêrga- looze geleerdheid in de regten en den Staatsregeringsvorm van Zeeland. Hiervan is een blijk zijn uitmuntend Graaf schap van Zeelanddat hooger te schatten is dan alles, wat er tot nog toe door den druk gemeen gemaakt is, niet be-

Archief | 1859 | | pagina 63