64 trekking van den ouden toestand van Zeeland. Getuige zij ten aanzien van den Zeeuwsehen adel, het elfde kapittel, door mij aan 't licht gebragt, waarbij de overige niet afvallen, maar behalve het historische, zoo groote en doorstralende bewijzen van zijne doorziende staatkunde opleverendat hij in het ont dekken van de regeerkundige geheimen weinigen heeft, die met hem kunnen vergeleken worden. De geheimen, door hem beschreven, kunnen de oorzaak geweest zijn, waarom dit werk zoo lang en zoo zorgvuldig in het duister en onbekend is ge bleven voor de beminnaars der Zeeuwsche geschiedenissen en waarschijnlijk nooit tot hunne kennis zoude zijn gekomenhad niet de WelEdel Groot Ac/Mare lieer 31'. Willem van Ou ters hetzelve uit eenige losse papieren opgezameld en doen afschrijven. Die wijze heer en alleroordeelkundigste kenner van velerlei goddelijke en mensehelijke wetenschappen schatte dit Graafschap van Zeeland zeer hoog en stelde het mij ter hand tot mijn gebruik. Ik was verrukt op het zien en door lezen van deze onwaardeerbare letterkleinoodiën en wenschte dikwijls bij des grooten mans levendat dezelveschoon er eenige kapittelen aan ontbraken, voor het oog van alle be minnaars der Zeeuwsche oudheden en historiën door den druk mogten worden gebragt. Dat wensch ik nu te meer, nadat ik een volmaakter handschrift tot mijn gebruik heb gekregen, hetwelk ik echter niet weet of wel nog vooreerst zal geschie den, omdat er eenige verhalen in zijn, die wel echt en zui vere waarheid zijnmaar die nogtans in zekere tijdsomstan digheden wat hatelijk zouden kunnen schijnen, en echter mij, bezat ik het werk in eigendomniet zouden afschrikken om het gemeen te makenovermits den regtschapen liefhebberen der vaderlandsclie geschiedenissen daaraan te veel gelegen ligt, dat zij de ware geschapenheid der voorgevallen zaken zuiverlijk wetenen het niemand schaden kannadat de dingen op een' vasten voet gebragt zijn, dat elk weet, welke middelen en we gen er eertijds al gebruikt zijn om dezelve tot stand te brengen. Ik behoef niets meer tot lof van Jr. Jacob van Grijps-

Archief | 1859 | | pagina 64