68 en zij daartoe een smeekschrift opstelden en overleverden, waarin Jr. Jacob van Borssele van der Hooge voorname lijk de hand had, gelijk blijkt uit zijn eigenhandig verhaal in zijn boek de Nobiltiate, daar hij dus schrijft 1)„In Zee- landia idem nobis jus, ante belluin et in Ordinibus, post Clerum secundus locus fuit. Quomodo id nobis ablatum, post ablationem diverso tempore repetitum, quibus argumen- tis et dooumentis repetitio adstrueta, quid libellis supplici- bus diverso tempore responsum, late videre est ex libello „supplici, quem nuper post obitum Principis, illustris menro- „riae, a°. 1652 Ordinibus Zeelandiae obtulimus et ad memo- riam et notitiam omnium imprimi curavimus, cum omnibus „dooumentis, quem Ordines subsignarunt. Publice et priva- „tim convenerunt Tiieoiuiilds de Catz, (üominus de Heilo) Arnoldus de Tuijl de Serooskerke (Dominus de Zoele- kerke) Petrus de Tuijl de Serooskerke (Dominus de Mael- stede), idem dictus Arnoldus, nomine cognati sui, Domini „de Wellant et Oattendijke, Charles de Peters dit Catz „(Commandeur van Ysendijke) Philibertus van Boiissele, „Philibertus de Catz (üominus de Colster) et ego (nostro „familiae nomine) ad colligendos numinos, in solutionem di- versarum impensarum; constituti fuerunt ab omnibus, Ds. Je- ronimus de Tuijl de Serooskerke (Dominus de Stavenisse) nomine urbis Tholae in consessu deputatorum ordinum vulgo Gecommitteerde Raeden, et ego tune temporis Consiliarius, vulgo Raedt, urbis Medioburgensis, juvenis, vivente adhuc „Domino et Patre ineo, qui tunc temporis Hagae Comitis lia- bitabat, deputatus a Zeelandia in Camera Rationum Provin- tiarum Unitarum. Sed unde digressus sum redeo etc.;" dat is: „Wij (de Edelen) hadden in Zeeland voor den oorlog hetzelfde regt (om ter Staatsvergadering te verschijnen) en bekleedden de tweede plaats (onder de drie Leden van Staat) na de geestelijkheid. Op welke wijze ons dit (regt) is nfge- J) Bladz, 24, 25

Archief | 1859 | | pagina 68