71 Raad van State en uit denzelven in gezantschap naar Munster ten jare 1657, van welke verrigtingen ik niet verder spreek, zóó omdat dezelve uit de Nederlandsche historieschrijvers be kend zijn, als omdat mijn voornaam oogmerk is van zijue 011- meene geleerdheid en uitmuntende gemoedsgaven verslag te doen; tot welk einde hij de uren, die hem overschoten van zijne wigtige Stads- en Staatsambten, besteedde tot het be oefenen van wetenschappen. Zoo de kennis van verscheidene talen al geen deel der ge leerdheid uitmaakt, zij baant er althans den weg toe; Jr. Jacob van Borssele van der IIooge was in dit stuk der geleerdheid of tot geleerdheid verre gevorderd. Der Griek- sche taal was hij niet onkundig. In de Latijnsche, Fransche, Spaansche en Engelsche talen schreef hij zoowel als in zijne moederspraak. Langs dien weg kwam hij tot zoo eene bui- tengemeene geleerdheid, dat hij onderscheidene voortreffelijke boeken schreef over de II. Schriftregtsgeleerdiieidoudheden historiën en wapen- en geslachtkunde der Edelen, van welke ik op goeden grond kan verslag doen, omdat het mij onlangs vergund is om deze letterschatten te mogen zien en te lezen. Een zijner breedvoerigste werken, allen met zijne eigene hand geschreven, is de Genealogie van den huize van Borssele, en van al deszelfs Branches; een overheerlijk stuk, ten aller- naauwkeurigste uitgevoerd, met eene menigte van oorspron kelijke stukken bevestigd en versierd met de wapens van al de Edelen daarin gemeld, zoowel mannelijke als vrouwelijke, naar het leven met kleuren afgezet. Een werk, dat niet min der kostbaar dan moeijelijk is geweest om te volmaken. Eene reeks van jaren heeft hij zijne uitspannings- en verkwik- kings-uren tot deze genealogie besteed, hebbende die, volgens zijne eigenhandige aanteekeningbegonnen in zijne jongeling schap ten jare 1615 en eerst tot volkomenheid gebragt na den jare 1660. In de preuves of bewijzen van deze geslacht lijst zijn zeer veel oude en zeldzame gedenkstnkken nage schreven uit de oorspronkelijke, bij welke de heer schrijver

Archief | 1859 | | pagina 71