7 schonden doen nalevenzoo dikwijls zij daarover mogten worden geroepen. Ook staan wij toe aan den abt der tegenwoordige plaats om, zoowel in de moederkerken als in de vorengenoemde ka pellen, de priesters te benoemen, behoudens het regt van den abt van St. Pauwels te Utrecht, en over hare inkomsten naar redelijkheid vrij te beschikken. Doch vermits in de genoemde moederkerk, namelijk West monster, de priesters gewoon zijn dienst te doen, zal een van de driedie de beste van kennis en zeden isde cure heb ben. Daarenboven is bij vergunning van Godebald, bisschop van Utrechtaan den abt van Middelburg opgedragende verpligtingomwegens de onbeschaafdheid van het volk en de ketterij van Tanchelijn te prediken in onze zeeplaatsen 1). Insgelijks heeft Ilermannusbisschop van Utrechtzooals in zijn privilegie bekend is, aan den reeds genoemden abt de gunst toegestaan, waarmede Sijmon Alardszoou en Hugo Ge- rolfszoon door de hand van den Utrechtschen bisschop waren geïnvestiëerdom de hulde, die genoemde mannen en hunne opvolgers aan genoemden bisschop verschuldigd warenaan genoemden abt en zijne opvolgers te bewijzenen de trouw die zij hem (den bisschop) gehouden waren te zweren, aan den genoemden persoon (den abt) en zijne opvolgers ten allen tijde te zweren. „Ook omtrent de daartoe behoorende 400 gemeten lands, welke zij bezitten, door de milddadigheid van Philips van Vlaan deren en Moris van Holland, zoo als die vrome vorsten deze lan den vrij hebben gemaakt van alle belasting, schrijven wij, voor zooveel in ons is voor, dat deze vrijheid vast worde nageleefd. Wij vergunnen ook aan genoemde plaats al datgenewat door onze voorgangers is vergundin het bijzonder toch be- In liet origineel slaat hier: in mariiimis nostris. Waarschijnlijk wordt hiermede geheel Zeeland bedoeld, voor zoover dit onder liet kerkelijk gebied van den bisschop behoorde.

Archief | 1859 | | pagina 7