83 scheidene redenen en met de duidelijke bepaling, die in bet begin en aan bet slot der Openbaring gemaakt wordt, dat de dingen, daarin vervat, haast moeten geschieden, Kap. I: l en dat de tijd nabij is, Kap. I en III en XXII 10. Vol gens deze onderstelling beeft bij zijne uitbreiding niet min vernuftig en klaar dan geleerd en zakelijk uitgewerktmet verzekering, dat de schrijver niets voorstelt, hetwelk bij niet vastelijk zoude kunnen bewijzen door de Heilige Schrift, ge voegd bij de gewijde en ongewijde historie. Bij voorbeeld de zeven zegelen, Kap. VI en VIII 16, behelzen naar zijne gedachten de verwoesting en geheele vernietiging van den geheelen staat der weerspannige Joden. Welk gevoelen, na zijnen tijd, breedvoerig is beweerd en gestaafd door den ge leerden Zutphenschen kerk- en schoolleeraar Johannes Lo- meieii Als de geleerdheid vergezeld gaat met godvruchtig heid en nederigheid, wordt dezelve een luisterrijke glans bijgezet. Die deugden vindt men niet in of bij alle geleerden en Edelen, maar hebben echter doorstralend uitgeschitterd in den geleerden Jonker Jacob van Boiissei.e van der IIoogk. Zijne godvruchtigheid al van de dagen zijner jeugd af, za gen wij voorheen geroemd door den roemrijken hoogleeraar G. Voet. Hij heeft die bevestigd door eene ware hoogach ting tot en zinrijke verklaring van Gods woord, zoo even aangewezen; en door de verdrukte gereformeerde kerken in Vlaanderen naar vermogen te hulp te komen, toen hij in den Itaad van State zat 3). Zijne nederigheid die verheven hoe danigheid in geleerden en Edelenkan men wel genoegzaam hieruit afnemen, dat hij bij zijn leven geen van zijne geleerde werken heeft laten drukken, of gewild, dat die door zijnen zoon zouden aan 't licht ge'oragt wordenmaar blijkt ten allerklaarste uit zijne eigenhandige waarschuwing, gesteld voor de genealogie van 't geslacht van Borssele. Deca'L 2. dier. Genial, pag. 82273. -) Reder, over rjesl. van Boussej.k bladz. 27. f35».

Archief | 1859 | | pagina 83