90 de kerk van Serooskerke, zoo zeer in de nabijheid, bewijst dit almede; in latere tijden werd ook op geringen afstand het beroemde vrouwenklooster der Premonstreiter orde van Zoeten- dale gesticht, en was het huis op Noordhout de woning van den Proost of overste van dat klooster 2). Dat huis, later verbouwd en uitgebreiddraagt nog innerlijk onderschei dene sporen van zijne oudheid. Volgens de overlevering zoude er zelfs een onderaardsche gang hebben bestaandie van dat huis naar het klooster van Zoetendaalc geleidde, doch daarvan is tot heden niets ontdekt. Na de reformatie en de opheffing der kloosters werden vele geestelijke goederen verkocht, en schijnt liet heilige woud, zoo dit niet reeds vroeger geschied was, met uitzondering van een gedeelte gerooid te zijndoch het Iluis van Noord hout met zijn omgevend boseh, is tot heden blijven bestaan, en zijne benaming die van oude herkomst schijnt, mag daarbij niet onopgemerkt worden gelaten. Wie zegt ons of Noordhout niet eene verbastering van Niorthout kan wezen, en ons alzoo nog den naam aanwijst van den God Niort, den Neptunus van het Noorden en die tevens de God van het vuur was s)aan wiens eerdienst de offerplaats en het woud, waarin die gelegen was, welligt is toegewijd geweest; van de bepaald noorde lijke ligging van deze plaats kan althans de naam niet ont leend zijn, daar die midden in het eiland en niet in het noorden daarvan ligt. Wanneer men echter noord blijft behouden, zal het denkelijk eene relatieve aanwijzing zijn, b. v. ten opzigte van Middelburg; doch meer waarschijnlijk bij tegenstelling van een ander hout of bosch dat ten zuiden was gelegen en dit doet mij gissen dat er in het eiland ook 1Men zie over Zoetendaal of Soetendael ook de aanteekening van Lie ve» Ferdinand de Beaufort, opgenomen door P. Sciieltema in Oud en Nieuw, bladz. 31. 2) Men vindt in de Oudheden en Gestichten van Zeeland door H. v. I(. opgaaf van 5 Proosten, die geleefd hebben van 14761599. 3) Grimm, Deutsche Mythologie, bladz. 198.

Archief | 1859 | | pagina 90