91 een zuider heilig woud heeft bestaan: ik durf mij echter niet te ver op dit veld wagen, maar meen alleen te mogen wijzen op Oost-Souburg, waar, naar het gevoelen van ab Utrecht Dkesselhuis, de eerste kerk op Walcheren zoude zijn opge trokken op de nabijgelegene Abeelen, die het bestaan al daar van een voormalig bosch of boomrijke streek schijnen aan te duiden op Ritthem met den heuvel of Vliedberg van Nieuwerve, waarbij wij een tweeden uitgang op hem vin den, zonder dat de eerste lettergreep van dien naam nog is uitgelegd. Welligt was het oudtijds Rot-hein of Ret-hem (roode toren) en stond het mede met de dienst van Niort of de vuurdienst in verband. (Men leze daarover na het aan gehaalde werk van 11. Buddixgh, hl. 273). Vooral vestige men de aandacht op Rottum; daar weet men, dat oudtijds ook eene heilige plaats of tempel bestaan heeft, die nader hand door eene beroemde abdijkerk is vervangen - de ver wantschap van de namen Ritthem en Rottum kan welligt uit gelijke bestemming zijn voortgesproten, lloe het zij, latere ontdekkingen zullen misschien dit vermoeden bevestigen. Thans kan ik mij bepalen bij de waarschijnlijke aanwijzing van het Noorder heilige woud of hout van Walcheren en de daar be staan hebbende offerplaats 2). Voornoemde heer Dkksselhüis in zijne Godsdienstleer der aloude Zeelanders s) zegt, dat in het Noorden de offers ge woonlijk ontstoken werden op den top eens heuvels, in welks nabijheid een paar andere lagen dit is ook waarschijnlijk hier het geval geweest; althans heb ik reeds hiervoren ge- 1Wandelingen door Walcheren bladz. 40. 2) Onder de bewerking dezeskomt mij in handen de Bijdragen lot de Oudheidkunde en Geschiedenis door H. Q. Janssen en J. H. van Dale waarin van eerstgemelden een stnk is geleverd over de naamsafleiding van Souburg, welke naam hij terugbrengt tot Zubburch en Zuidburcliwelligt is dan het vroegere hout door een burg vervangen cn is alzoo Zuidhout Zuidburg geworden. 3) Zie bladz. 44.

Archief | 1859 | | pagina 91