93 dienen waartoe men met meer gemak een gemetselde trap van weinige baksteenen bad kunnen daarstellen. Met meer grond mag men dus gissendat men bij den bouw van den toren de behoefte van een' hoogen drempel ont warende, een steenblok, dat zich in de nabijheid bevond, daartoe heeft gebezigd. Zoodanig een steen was op den Vlied berg, geen 100 Rhijnl. roeden van den toren verwijderd, aan wezig, terwijl het ook wel mogelijk is, dat tijdens de stichting van de kerk de geheugenis nog levend was van de vroegere bestemming van den offersteen, en dat men hem om die re den eene verachtelijke plaats bij het godshuis heeft toegeschikt, om dit overblijfsel der heidensche eerdienst door de geloovigen met voeten te laten betreden; ik meen, dat ook daarvan meer dere voorbeelden bestaan bij de afgebrande kerk van Dom burg althans was ook een stuk van de Nehalennia-steenen als drempel voor de consistorie-kamer geplaatst. De steenheb ik reeds gezegdis onbehouwende Druïdische offersteenen waren steeds in dien toestand, vermits zij door het gebruik van den beitel ontheiligd zouden wezen; alleen vond men er soms een vijfhoekig figuur (pentagone) op, volgens J. B. l'o cc uk de Clüny, in zijn werk Les Bruides J); an dere schrijvers, waaronder Liscir von Estorff enz., vermelden dat in het buitenland steenblokken gevonden zijn nu eens alleen staande, dan drie of meer altaarvormig opeengestapeld, op welker oppervlakte geulen en rond-uitgeboorde kuiltjes zigtbaar warenen die men vermoed heeft altaren geweest te zijn, omdat die geulen en kuiltjes aanleiding gaven tot de onderstelling dat daarop plengingen zouden verrigt zijnsoort gelijke steenen zijn ook in Drenthe gevonden 2), alsmede een aan de Vuursche in de provincie Utrecht, welke door Mr. J. Scheltema is beschreven 3), waarbij wel geen kuiltjes bestaan, Png. 134. 2) Dr. L J. F. Janssen, Oudheidk. Verhandelingen en Mededeelingen lp. stuk, bl. 22 en 23 en Drenlsche Oudhedenbl. 14 en 15. 3) Geschied- en Leilerk Mengelwerk5e. deel, 2e. stuk, bl. 35.

Archief | 1859 | | pagina 93