9 bestuur zich met de zaken van zijn bisdom ernstig heeft bezig gehouden: immers in het onderwerpelijke stuk, dat, zoo als wij hebben gezien, dagteekent van het jaar 1271, zijn de bewijzen voorhandendat de welvaart en bloei onzer Middel- burgsche abdij hem zeer nabij ter harte hebben gegaan, het geen wij mogen opmaken uit de zorg, waarmede het is opge steld, en de omstandige wijze van omschrijving der gunsten en regten, ook die, welke reeds vroeger door zijne daarbij vermelde voorgangers zijn verleend, door welk laatste, vooral over een nog duister tijdvak der geschiedenis onzer abdij een nieuw licht wordt verspreid, bepaaldelijk over het gedeelte der 12e. eeuw, loopende van 11221188. Eerst van het laatste jaar dagteekent de oudste Zeeuwsche oorkonde, welke tot heden in het oorspronkelijke bekend is J), en iutusschen gewagen oude kronijk- en geschiedschrijvers er van, dat onze abdij onder de regering van Godebald, den 24,sten bisschop van Utrecht, moet gesticht zijn. Dat was nu wel door het privilegie van bisschop Otto III van Holland, van 1247, bij van Mieris uitgegeven 2), reeds tot groote waar schijnlijkheid gebragt, doch wordt mijns inziens door geen ander dan door ons charter zoo volkomen bevestigd. Godebald toch, die hier het eerste als begiftiger onzer abdij onder de voorgangers van Jan van Nassau vermeld wordt, zou, zoo als de geschiedenis verhaalt, de reguliere kanunniken uit Middelburg verdreven en hun klooster met Norbertijner monni ken uit Antwerpen bezet hebben, terwijl als reden tot die ver drijving alleen het losbandige leven der kanunniken wordt opge geven. Wat vinden wij nu in ons stuk? Eene bepaalde opgave der gunsten, door Godebald toegekend en daaronder het bevel aan den abt om, wegens de onbeschaafdheid van het volk en de ketterij van Tanchelijnte prediken in de zeeplaatsen. Charter van Boudewijn II, Bisschop van Utrecht, van 1188, door ons uitgegeven in het Jaarboekje Nehalennia van 1849, bl. 201. 2) Charterb. I, bl. 243. Verg. alhier Bijlage B.

Archief | 1859 | | pagina 9