104 de hoogtestand van liet binnen- of landwater als standvastig wordt aangenomen. De ondervinding leert intusschen, dat op beide deze stel lingen geene voor liet doel aannemelijke formule kan worden gegrond; want hoezeer de wet redelijk wel bekend is, waarnaar de vloed- en ebstrootnen van den Oceaan zich bewegen, zoo ondergaan die stroomen toch in hunnen loop om de aarde, door plaatselijke omstandighedenzulke aanmerkelijke wijzi gingen, dat, ofschoon men tallooze waarnemingen op eene en dezelfde plaats bezat, men daaruit nog geen gevolg omtrent het rijzen van den vloed en liet dalen der eb ddar ter plaatse, zelfs niet eens voor het eerstvolgend getijzou kunnen trek ken om de eenvoudige reden, dat er nog geen wet bekend is, volgens welke men te voren eenigzins bepalen kan de streek en de kracht van den wind, die eenen zoo overwegenden in vloed op het rijzen en dalen, en mitsdien ook op de hoogte standen van het buiten- of zeewater, uitoefenen. Eveneens is liet gelegen met den steeds veranderlijken stand van het binnen- of landwater achter de sluis gedurende hare lozing; want ook op de toestrooming of aanvulling van liet lozende waterbezit een harde windhetzij die tegen of met den stroom gerigt is, eenen merkbaren invloed. Niet alleen echter bij harden wind, maar ook bij doodstil weer, blijft het binnenwater, gedurende den sluisgang, nergens op dezelfde hoogte stand houdenhoe ruim ook de binnenboe- zem, ja zelfs hoe gunstig de wind voor het toestroomend water naar de sluis zij. Altijd ondergaat die boezem, gedurende den sluisgang, eene aanmerkelijke daling; zoodanig zelfs, dat men de afwateringsmiddelen eens polders als zeer voldoende be schouwt wanneer het boezemwater achter eene, voor den pol der bekwame sluis, niet meer dan 10 tot 15 duim, in tijden van gierstroomenof lage ebbenafgetrokken wordt. Uit liet een en ander volgt derhalve, dat eene formule, om de massa afgevoerd water te berekenen niet dan gebrekkig kan zijn, die, aan de eene zijde, op eenen zeer ongewissen

Archief | 1862 | | pagina 104