12 verlichtingbeschaving rondom zich te spreiden, kon het anders of de zucht hiertoe moest oprijzen in een' geest als die van Dressblhüis? En wat lag daartoe gereeder voor de hand dan de oprigting van een departement der verdienste lijke maatschappij „tot nut van 't algemeen"? Met den Biervlietschen predikant D. van Basselaar was het plan weldra in 't leven, en het „departement Biervliet en Hoofdplaat" trad met, geestdrift zijn' jeugdige loopbaan in. Op den der tigsten verjaardag der maatschappij, den 16 November 1814, hield Dresselhuis in het kerkgebouw der Hervormden te Hoofdplaat de plegtige inwijdingsrede: hij sprak „over de verlichting, als bron van volksgeluk." Dat het hem daarmede ernst was, bleek uit liet volksonderwijs, waarmede bij zijn departement de elders gewone voorlezingen vervangen werden. Hij zelf deelde het met den kundigen van Basse laar. Een tijdlang behandelde hij de geschiedenis, dat voor ons volk, voor ons landvolk bijzonder, te zeer het groote onbekende. Hij gaf een historisch overzigt over de invoering van het Christendom in Nederland en over zijn' invloed op ons vaderland, over de kerkhervorming enz. Gewis, onder werpen zeer wetenswaardig en uitnemend geschikt voor eene landgemeente; onderwerpen bovendien, die zoo bijzonder in den kring vallen van een' Christenleeraar, waarmee Dressel huis een' gaping zocht te dempen en te voorzien in eene behoefte, die door den kansel en het catechetisch onderwijs niet genoegzaam kan aangevuld worden. Weldra scherpte hij ook zijn' pen om door de drukpers in nog wijderen omtrek te spreken, 't Was in 1815 dat zijn eerste werk het licht zag, gewijd aan de opheldering van een Bijbelboek, om drie jaren later gevolgd te worden van dien arbeidwaardoor hij zoowel voor ziehzelven als voor Zeeuwsch- Viaanderen een duurzaam gedenkteeken gesticht heeft. Doch wij komen daarop terug als we hem als geleerde beschouwen. Ten einde toe is hij een voorstander gebleven van de maatschappijdie wij noemden. Toen hij verplaatst werd

Archief | 1862 | | pagina 12