13 naar Wolfaartsdijkvereenigde hij zich met het departement Goes, en was er feestredenaar toen er den 17 November 1834 het vijftigjarig bestaan der maatschappij gevierd werd. Toen het departement „westelijk gedeelte van Zuid-Beveland" door zijn' krachtige medewerking werd opgerigt, werd hij daarvan een ijverig lid en voorstander, nam vaak zitting onder de bestuurders en in den voorzitterstoelen leverde menige voor lezing en bijdrage, die ik was er als medelid steeds ge tuige van altijd met hooge belangstelling werden aange hoord. Doch niet déze maatschappij alleen, ook vele andere inrigtingen en genootschappen telden hem onder hunne noeste medewerkers, en wat hij ook hielp stichten of waar hij ook de hand aan legdemen moet hem de getuigenis gevendat hij zich niet vergenoegde met den naam, maar een vurig en vlijtig arbeider was. In 1815 werd hij correspondent van liet Nederlandsche zendelinggenootschap. In 1816 was hij één der medeoprigters van de nog bloeijende afdeeling Staats- Vlaanderen van het Bijbelgenootschap en één van hare secre tarissen. Op den 13 Augustus des volgenden jaars sprak hij te Yzendijke in eene redevoering over het ondersteunen der Bijbelgenootschappen, als een volstrekte eisch der menschen- liefde," die veel bijval vond en afzonderlijk uitgegeven werd. Hij sloot zich aan het tractaatgenootschaphet doofstommen- instituut, de maatschappij van weldadigheid, van landbouw, van Christelijk hulpbetoonUnitas enz. Den 20 Februarij 1830 werd hij door het hoofdbestuur der maatschappij van weldadigheid.vereerd met het diploma van honorair lidmaat schap. Maar genoeg ten bewijzedat hij een warm hart had en zijn' tijd, zijn geld, zijn' krachten gereed had voor allerlei Christelijke en nuttige inrigtingenen vooral dat hij 't niet bij een bloot titulair deelnemen berusten liet. 't AVas inzonderheid ook als schoolopziener, dat Dres- selhuis een' groote werkzaamheid ontwikkelde. Hij werd daar toe benoemd door den koning in Julij 1835 en tevens tot lid der provinciale commissie van onderwijs. De groote diensten,

Archief | 1862 | | pagina 13