14 die hij toen reeds der wetenschap bewezen hadmaakten 't hem ten volle waardig, en hoe welkom hem die post moet ge weest zijn, kunnen wij afleiden uit zijne ons reeds bekende zucht tot volksverlichting en beschaving, waartoe hem thans de deur zoo wijd geopend werd. Menig nieuw of vernieuwd schoolgebouw, door zijne ijverige zorgen ontstaan, staat daar nog als gedenkteeken van zijn' toeleg om door nette vormen door lucht en licht, de school te doen zijn een aangenaam verblijf voor de jeugd, en alzoo, bij een wèl ingerigt onder wijs, een' gelukkige kweekplaats van kennis en deugd. In 1848 gaf hij eene tabel uit, aanduidende de al of niet plaats gehad hebbende veranderingen ten aanzien van de schoolver- trekken in zijn district sedert 1820, waaruit zijn' groote zorg voor ruime en doelmatige schoolgebouwen overvloedig blijken kan. In de daarbij behoorende Toelichting," groot 7 bladz. in gr. 8°., ontvangen wij van zijn' geoefende hand een belangrijk geschiedkundig overzigt van de schoollokalen in Zuid-Beveland sedert 1581 waarin de oorzaken helder wor den opgegeven, waarom aldaar sinds de Hervorming deze lokalen in den regel aan de kerk behoorden, terwijl zij op Walcheren, Schouwen en Duiveland bijzonder eigendom wa ren. 't Is een dier keurige historiestukjesgelijk wij er van hem zoovele bezitten, waarin hij bewees, dat ook het kleine aan zijn oog niet ontglipte, en dat waar hij zijn' zorg aan wijdde, zelfs in de minste monographie, alles met gelijke naauw- keurigheid door hem behandeld werd. Ook de onderwijzers waren de voorwerpen zijner aanhoudende en naauwgezette be- moeijingen. Door er naar te streven om meer hun vriend dan hun hoofd te zijn, door met hen gedurig in overleg te tre den zoowel bij zijne schoolbezoeken als door briefwisseling door steeds voor hen toegankelijk te wezen, ja zelfs hen te ontvangen aan zijn' tafel, door hen te raden, te leiden, te vermanen, op te wekken, aan te vuren, wist hij de onder wijzers aan zich te hechten en was hij door allen evenzeer ontzien als bemind. Waar het noodig was bragt hij hun on-

Archief | 1862 | | pagina 14