20 over het onderwerp overzien kon worden. En toch was het werk van Dresselhuis meer dan eene oordeelkundige compi latie. Volgens het gevoelen der anders niet gemakkelijke be oordeelaars bevatte het niet alleen veel goeds, maar ook veel oorspronkelijks. Heeft men er van gezegd, dat het te veel op hypothesen gebouwd is om ruimen bijval en büjvenden roem te verwerven, niemand zal ontkennen, dat de groote belezenheid, de diepe studie, het vernuftig, zelfstandig den ken van den schrijver er allerwege in uitblinken en hem het volle regt geven op den naam van voortreffelijk godgeleerde, door het eermetaal hem verzekerd. Wat wonder, dat, ten gevolge van dezen arbeid en zijne exegetische verrigtingen de senaat der Groninger hoogeschool hem in 1852 honoris causa den rang toekende van theologiae doctor? Wat wonder, dat hij, op voorstel der theologische faculteit van Leiden, door de algemeene synodale commissie aan de synode voor gedragen werd onder de acht predikantendie zouden uit- genoodigd worden tot het deelnemen aan de nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament? Wat wonder, dat het Haagsch genootschap hem in 1848 het diploma toezond van corres ponderend lid, en meermalen zijn gevoelen verlangde over ingekomen prijsverhandelingen VoorzekerDressei.huis heeft op den naam van godgeleerde in zijn' waarachtige en volle beteekenis regtmatige aanspraak. En wij vragen na dit alles, of het niet meer dan een gerucht is, dat alleen de groote doofheid, waarvan hij een' prooi was, zijne benoeming verhinderd heeft tot hoogleeraar der godgeleerdheid op een' der leerstoelen in ons vaderland. En toch hebben we nog maar een deel gezien van wat hij was voor die wetenschap; en indien men de kerkgeschie denis tot de godgeleerdheid rekent, dan heeft hij op den naam van godgeleerde dubbele aanspraak. Geschiedenis toch in al hare toestanden, wat gebeurd is, wat zich voordeed, hoe het zich vertoonde in den grijzen voortijdhoe het zich ontwikkeld heeft tot het heden, dat was 't inzonderheid

Archief | 1862 | | pagina 20