22 zakenzoowel als een schrander oordeel over vele gebeurtenissen wordt aangetroffen. Nog hebben we evenwel maar een plekje overzien van den uitgebreiden akker der his torie', waarop Dresselhuis' vlijtige hand arbeidde. De geschiedenis van ons vaderland, en bijzonder die van Zeeland, hebben het ruimste aandeel gehad van de uren, aan zijn ambtswerk ontwoekerd. Wel is waarafzonderlijke werken over de geschiedenis des va derlands of een deel er van zijn van hem niet in 't licht verschenen. Maar wie het oog rigt op de beoordeelingen zijner hand van dergelijke werken in „De vaderl. letteroefe ningen" of De vriend des vaderlands" of De gids"hij zal erkennen dat de blikken ruim waren, die hij wierp op het onbegrensd gebied der historie. Zijne brieven over de ge schiedenis des vaderlands" zijn vol van belangrijke mededee- lingen en wenken. Onze Nederlandsche geschiedschrijvers vonden in hem een' grondigen kenneronze Nederlandsche volksoverleveringen en godenleer een' schranderen opmerker. Groen van Prinsterers Archives", Leegwaters Haarlem- mermeerboek", van der Kemps Leven van prins Maurits" lok ten merkwaardige woorden uit zijn' pen. Oldenbarnevelt de staten van Holland en Leycester, de Watergeuzen, Fre- derik Houtman, zij waren de onderwerpen zijner ijverige studiën. Ja aan zijne hand stevenen wij naar Nieuw-Holland en bezoeken wij de bewoners van Afrika! 't Is naauwelijks te gelooven, dat iemand van zoo ruimen blik ook op engeren kring en geïsoleerde feiten zijn' bijzon dere aandacht vestigen kon. Bij de ervaringhoeveel en diep er na te sporen en hoe menigvuldig de stoffe is voor de geschiede nis van een' enkel persoon, een' enkele plaats, een' enkele streek ontzinkt mij de moed als ik denk aan de geschiedenis eener provincie, van een land, aan eene algemeene historie! Daartoe behoort een adelaarsoog. Maar dat oog, gewoon een' zoo wijde vlakte te overzien, hoe kan 't met voldoening verwijlen bij een stip? Dresselhuis deed het, en wij verklaren

Archief | 1862 | | pagina 22