23 liet daaruit, dat niemand met eenig geluk liet algemeene be schouwen zal, die niet vooraf de deelen heeft opgenomen. Door naarstig bijzonderheden op te zamelen en te bestuderen werd zijn gezigtskring al grooteren grooter. Hij ging uit van de plaats zijner woning, doorwandelde zijn' naasten omtrek, doorkruiste het oord dat hem omringde, streefde voort naar het gansche gewest en van daar naar het gansche vaderland. Daarom was Zeeland hein lief, lief als uitgangspunt, ge lijk het hem lief was als de grond, waar hij zijn' werkkring en zijn levensgenot gevonden had. Zeeland was hij. gewoon als zijn tweede vaderland te beschouwen, en schoon geen Zeeuw van geboorteerkende hij zich als Zeeuw door tijd en lot en sympathieen hij was hethijdie als jongeling in Zeeland kwam om er als grijsaard te sterven Geen wonder, dat dan ook aan Zeeland zijn' eerste en meeste, zijn liefste en diepste studiën gewijd waren. Nog altijd blijft het werkje over het district Sluis, waarmede hij in 1819 de rij zijner geschiedkundige schriften opende, of schoon meer dan veertig jaren na de uitgaaf zijn verloopen en later onderzoek het min juiste van sommige voorstellingen hebben doen aan 't licht komen, nog altijd blijft echter die arbeid, door een' jong mensch ondernomen, een werk van waarde, dat onze bewondering afperst, 't Was niet alleen de vrucht zijner eerste, maar, even als al het latere dat hij over Zeeland geleverd heeft, zijner diepste studiën. Al wat van Mieris, Kluit, Ermerins hem voorgearbeid hadden, gelijk alles wat hij vond op den weg der letteren, het werd door hem, verre van terstond beaamd, integendeel, van den grond af nagespoord en getoetstzoodat men zeggen kondat alles wat hij had en gaf zijn eigendom was, waarmede zich zijn geest 11a zorgvuldige inspanning vereenzelvigd hadnaauwge- zette bronnenstudie, dat hield hij voor liet hart der wetenschap. Wat Dresseliiuis kenmerkte wij zeggen het met volle overtuiging 11a is, dat hij, vijand van alleen Het hier volgende is schier woordelijk van den heer Lantsheer overgenomen.

Archief | 1862 | | pagina 23