24 op gezag van anderen iets aan te nemenalles op nieuw aan eigen onderzoek onderwierp en de bronnenstudie als éénig middel beschouwde om tot de waarheid te komen. Minder dan iemand behoorde hij tot het servum pecus imitatorum. Maar juist daardoor staan wij verbaasd bij den arbeid, dien hij zich getroost heeft. Hij deinsde er niet voor terug de Noordsche mythologie, die hij bij de verklaring der oude Zeeuwsche gedenkstukken en bij de godenleer der aloude Zeelanders behoefde, in haar' grooter omvang te onderzoeken: een arbeidwaaraan anderen zich toewijden bij uitsluiting. Voor de kennis der oudste geschiedenissen en topographie moesten niet alleen de meer bekende geschiedschrijvers Cae sar Tacitus Plimus gelezen wordenmaar ook die van lateren tijd: zoowel een Ammianus Marcellinus en een Prö- copius als de Paneggrici, en zelfs dichters, zooals Ausonius en anderen. Men vergete hierbij niet, dat Dresselhuis dit met Niebuhr gemeen had, dat zijne eerlijkheid hem niet toeliet citaten van anderen, aan te halen zonder den naam van zijn' auteur, en dat genoegzaam alle schrijvers, op wier getuigenis hij zich beroept, door hem gelezen waren. De charterboeken, de chroniken van Zeeland Plolland en Vlaande ren en de vele daarover geschrevene werken waren door hem bestudeerd, üe geschrevene archiven moesten hem hun' tol betalen. Ja de Angel-Saksische taal werd door hem beoefend, opdat haar' kennis hem op 't spoor mogt brengen van de beteekenis van menigen plaatsnaam. En die verbazende massa van materialen overmeesterde hem niet; hij overzag ze, en zijn kritische geest wist ze te schiften, aan elk de plaats te wijzen en ze te maken tot dienaars der wetenschap. Met die heldenkrachten toegerust, toog Dresselhuis aan den arbeid om over ons gewest het licht te spreiden van oud heid en geschiedenis; en al wat wij gezegd hebben is reeds volkomen toepasselijk op zijn' eersteling. Dat het in zijn' volgende werken over Zeeland nog schitterender uitkwam, is noodeloos te zeggen. In 182." verscheen De provincie Zee-

Archief | 1862 | | pagina 24