25 landdoor hem in vereeniging met zijn' schoonvader de Kan- ter uitgegeveneen werk, waarin ons gewest als 't ware naar het leven is voorgesteld, en dat den krachtigsten stoot gegeven heeft om in Nederland de vooroordeelen te ontzenuwendie ten aanzien van Zeeuwsche lucht, Zeeuwsche ongezondheid, Zeeuwsche moerassigheidZeeuwsche vlakheid en onbehagelijk heid nog hedenzelfs in weerwil van dit werkniet zijn uit geroeid; een werk, waartoe Dresselhüis zeker de grootste bouwstof heeft geleverd en dat zóó gretig ontvangen werd, dat liet nu niet anders dan op boekverkoopingen meer te bekomen is. Maar inzonderheid moet men den schat zijner belezenheid, scherpzinnigheid en onvermoeide, grondige naspo ring bewonderen in liet gulden boekske, opgenomen in de nieuwe werken van het Zeeuwsch genootschapwaarin hij de provincie Zeeland in hare aloude gesteldheid en geregelde wording" beschouwt. Wie ooit iets gedaan heeft aan de studie van 't geen men zou kunnen noemen de metamor- p hos en van Zeeland, niet te beoefenen zonder eindelooze kaartenstudie en zorgvuldig, tot in tallooze kleinigheden af dalend onderzoek van een' nimmer getelde menigte oude actenstukken, die zal weten in wat oceaan van diepte, van maal- stroomen en van klippen hij zich stort, door wien deze studie om wanhopig te worden wordt aangevat. Indien ergens de weg open is tot veelvuldige vergissingen, verkeerde voorstel lingen, jammerlijke dwalingen, het is hier. Dresselhüis, die zich op deze bane gewaagd heeft, is natuurlijk van hare gevaren niet verschoond gebleven. Eu indien zijn werk over oud Zeeland één zijner schoonste en bewonderenswaardigste geestgewrochten is, het is, juist omdat het over oud Zeeland handelt, ook dat waarin hij 't meest heeft misgetast. Be voegde beoordeelaars hebben de onjuistheid der bijgevoegde kaart in onderscheidene bijzonderheden bewezen en de onhoud baarheid van vele beweringen en etymologiën aangetoond. Toch blijft het niet alleen in de hoofdtrekken, maar ook in ontelbare bijzonderheden, steeds een onschatbaar werk; een

Archief | 1862 | | pagina 25