26 onmisbare gids voor al wie zich verdiepen wil in de altijd onvermijdelijke en altijd aantrekkelijke, maar ook altijd on geëindigde en altijd onbevredigende nasporing van Zeelands wording en eindelooze gedaanteverwisseling; een sieraad in de werken van 't Zeeuwsch genootschap. Op hoe hoogen prijs het geschat wordt, blijkt mede daaruit, dat het thans is uitverkocht. Dresseliiuis wij weten het reeds was een practisch man, die de resultaten der wetenschap wilde besteed hebben ten nutte des volks en daarom niet enkel voor geleerden schreef. Daaraan hebben zijne voortreffelijke Wandelingen door Zuid- en Noord-Beveland," en „door het eiland Walcheren" haar ontstaan te danken. Éven als het gezelschap op het speel wagentje van Gargon, zoo gaan wij aan zijne hand genoegelijk het land door. Ilier doet hij ons verwijlen bij een grijs kasteel, houdt ons stil opeen' kruisweg, aan een' waterkolk, bij een' eenzamen kerktoren; ginds verhaalt hij ons een' oude legende; daar keuvelt hij met ons over vroegere zeden en gewoonten; elders beschrijft hij ons den luister van eerwaardige monumenten en den roem der dappere voorvaderen; soms doet hij de taal der dichteren ruischen, of grijpt ons in 't gemoed door de heilige spraak der godsdienst, of geeft ons een' ernstige leseen' nuttige wenk mede op den weg des levens; en altijd leeren wij van hem, en begrijpen wij hem, en luisteren wij gaarne naar hem waar hij den schat zijner oud heidkennis opent. De boekjes, waarin hij met zijn' lezers de middeneilanden van Zeeland doorwandelt, behelzen veel wat elders vergeefs gezocht wordt en zullen bestendig hunne waarde behouden. Nog een hoofdwerk van Dresselhuis over Zeeland hebben wij te vermelden. Het is zijne door het Zeeuwsch genoot schap met goud bekroonde verhandeling over de godsdienst leer der aloude Zeelanders." Wat verbazend toestel van bouwstoffen, wat gezet en gerijpt nadenken, wat onverdroten en ijverig nasporen voor een onderwerp als dit vereiseht wa ren, kan ieder beseffen, die ook maar eenigermate hier inge-

Archief | 1862 | | pagina 26