27 wijd is en de vrucht beschouwd heeft, die aan Dresselhuis' vlijt het aanzijn heeft te danken, 't Is of de moeijelijkste punten voor zijn' onderzoekendennooit verzadigden geest bij voorkeur de meeste aantrekkelijkheid hadden. Ware voor menigeen „Oud-Zeeland" het werk geweest van een men- schenlevende mythologie van Zeelands oudste bewoners ware het niet minder. En toch, ook het laatste werk ondernam hij, en ook deze bane, zoo onafzienbaar en glibberig, trad hij moedig op. Hij heeft ze met roem betreden Al weder, Dresselhdis was een practisch man. Was het zijne bezorgdheid voor de verwoestingen, die hij bij de afdam ming der rivieren voor Zeeland vreesde, waardoor hij zich mede geprikkeld voelde om zijn Oud-Zeeland" te schrijven, die zelfde bezorgdheid deed hem de pen opvatten om in 1843 de bekende vlugschriften over de afdamming van het Sloe openbaar te maken. Ik vermeet mij niet die schriften te beoordeelen. Gewis, indien de schrijver nog leefde, hij zou zich verheugen, niet om Zeelands afzondering, maar om Zeelands behoud, dat nog na twintig jaar de wateren van het Sloe gerust en ongehinderd voortstroomen Talrijk zijn de bijdragen van grooteren en kleineren om vang die Dresselhuis over Zeeland in onderscheidene tijd schriften en jaarboekjes geplaatst heeft. Ik vermeld daarvan alleen, in de „Nieuwe werken van de maatschappij der Ned. letterkunde," de beide stukken over Oud-Aardenburg en des- zelfs handel," als blijk hoezeer de plaats hem dierbaar was, waar hij een deel van zijn' jongelingstijd doorbragt en waar het stof zijns vaders rust, maar vooral ook, hoe diep hij in de kennis van den voortijd en in de beoordeeling van eeuwen oude stukken was doorgedrongen: ook hier vindt men een' rijkdom der wetenswaardigste zaken bijeen. Hoe de Dom- burgsche oudheden, thans helaas! vernietigd, zijne aandacht trokkenheeft hij getoond in De vriend des vaderlands alwaar tevens iets over Oostburg te vinden is. Menigvuldige artikelen over Zeeland in van der Aa's Aardrijkskundig woor-

Archief | 1862 | | pagina 27