38 denboek" zijn van hem afkomstig. Willem Beukelsz en Za- charias Jansen vonden in hem een' voorspraak. En de Zeeuwsche jaarboekjes, vol van de lezenswaardigste opstellen zijner hand, ontvingen geregeld van hem hunne schatting: ook Sluis en Zeeuwsch-Vlaanderen werd er weder niet in ver geten. En gelijk hij hier in zijn' naasten omtrek allereerst gezocht had en rondgezienzoo hebben ook zijn' latere woon plaats Wolfaartsdijk en Oud-Sabbinge van hem hun deel ont vangen, zoo heeft hij zich bovenal voor de geschiedenis van Goes verdienstelijk gemaakt. Behalve zijne „Wandelingen door Zuid- en Noord-Beveland," had hij reeds vroeger, zoo zegt de bekwame schrijver der Bijzonderheden uit de geschiede nis der stad Goes" in het „Maandboekje voor Zuid-en Noord-Beveland" eene „menigte van stukken geplaatst, be trekkelijk den voormaligen en tegenwoordigen toestand van ons eiland en allerlei bijzonderheden uit de geschiedenis van Goes aan het licht gebragt. Daar had hij sommige punten meer uitvoerig besproken en ook de bronnen, waaruit hij putte, aangewezen. Die stukken bezitten blijvende waarde, niet al leen voor den geschiedschrijver van Goes en Zuid-Beveland maar voor allendie in het eiland en de stad belang stellen." Men mag hetzelfde zeggen van alles wat Dresselhuis over Zeeland, ja van alles wat hij ooit geschreven heeft. En wie zal dan laag vallen op misslagen, op te stoute gissingen, op onwaarschijnlijke woordafleidingen op gewaagde onderstel lingen, die men in zijne werken aantreft, maar die men moge ze verkeerd en onhoudbaar bevinden toch altijd den oorspronkelijker! denker, den genialen geest aanduiden? „Om vijf vellen wèl te beschrijven," zegt Vrolikhert, waar hij genoodzaakt was het tweede bijvoegsel te geven tot zijn „Vlis- singsche kerkhemel," „om vijf vellen wèl te beschrijven wordt de gansche leeftijd van een man vereischt, las ik onlangs l) Dr. R. A. Soetbrood Piccardt, in een belangwekkend en warm geschre ven levensberigt van Dresselhuis in de „Goessche courant" van 1861 n°. 68—72 (5—19 Sept.).

Archief | 1862 | | pagina 28