33 huis, maar liet is niet te ontkennen, dat hij er meermalen, er te zeer naar handelende, door bedrogen is en op het dwaal spoor is getreden. Ik herinner mijdat de nederige man in een gesprek eens tot mij zeide, dat, indien hij 't van zicli- zelven getuigen en zichzelven beoordeelen mogt, hem in zekere mate gegeven was wat de Duitschers Combi nations gabe noemen. Wie zijne schriften gelezen heeft, heeft van die gave ontelbare, vaak treffende proeven ontmoet, en zal be reid zijn te verklarendat hij er menigwcrf vernuftig en ze gevierend van gebruik heeft gemaakt. Uiteenliggende punten te vereenigen, in verschillende feiten verband en eenheid te brengenverrassenden zamenhang aan te wijzen in zaken die onopgemerkt of geïsoleerd liggen bewonderenswaardige be sluiten op te maken uit enkele gegevene punten, een' prag- matischen blik te slaan op het bedrijvig tooneel dat achter ons ligt, wie is er die niet zegt, dat Dresselhuis daarin heeft uitgemunt? Maar wie niet tevens, dat de schrandere man, op dit gladde spoor somwijlen heeft gestruikeld, som wijlen op het zand van onderstellingen heeft gebouwd, som wijlen is verleid om gehoor te geven aan de illusiën eener geestvervoering, die het nuchfer verstand in boeijen slaat en in haar' levendige vaart ons medesleept? Wij erkenden het reeds boven. Doch haasten wij ons te betuigenDres selhuis zou nooit de misgrepen begaan hebben, die hem op 't gebied der letteren worden ten laste gelegdindien hij niet een groote geest geweest ware; kleine geesten zijn voor zijn' dwalingen onvatbaar; zijn' fouten juist zijn't bewijs van zijn meesterschap. Uit de vereeniging van zoo groote gaven in één' mensch is het voor een deel te verklarendat hij zoo véél heeft kun nen afdoen; zóó veel, dat wij er over verbaasd staanen dat we, met het oog op zijn' talrijke en veelsoortige verrigtin- gen en pennevruchten, geneigd zijn te vragen: hoe was het mogelijk voor één' mensch en voor één menschenleven. 't Was mogelijk vooreerst bij zijn sterk geheugenwaarvan ik Archief V. 3

Archief | 1862 | | pagina 33