35 nooit iemand geziendie zijn' tijd meer regelde zonder er slaaf van te zijn, die zuiniger op zijn' tijd rvas zonder er gierig op te wezen. Voor ieder had hij zijne uren beschikbaar niemand wees hij af: üresselhuis scheen altijd tijd te hebben, hoe veel meer hij ook dan anderen afwerkte." Maar te gelijk utiliseerde hij iederen stond en trok van ieder dat voordeeldoor gesprekkendoor alles wat binnen zijn bereik vielwat hij van hem trekken kon. Hij is een sprekend bewijs geweest van de waarheid van het gezegde van den wijs geer der oudheid, dat ons leven niet kort is, maar dat wij het, door nuttelooze zaken te verrigten, kort maken. Zijn levenniet langer dan dat van vele anderenheeft meer voort- gebragt dan het gezamenlijk leven van velen. Hoevelen er zijn,'die, met vlugheid van begrip begaafd, van het eene tot het andere vliegen, zonder ooit tot de waarheid te ge raken, hoevele anderen, die met onverdroten geduld enkele punten onderzoeken, en niets dan mikrologen blijven," 2) Dresseliiuis, die vlugheid en schranderheid aan grondigheid paarde, leert ons, wat wonderen het tijdsgebruik kan schep pen. Zijn woord was: „Hoe korter wij slapen, zooveel te langer leven wij." 3) En toch, niemand die, als het moest, gemakkelijker en blijmoediger van zijn' tijdsbegrooting afweek. Want Üres selhuis was geen kamergeleerde; wij zagen het reeds, hij was een practisch man, iemand die voor anderen alles zocht te zijn en zijn' kennis op winst zette voor het dagelijksch le ven en het maatschappelijk welzijn. Zijn huis en zijn hart stonden voor zijn' vrienden, en, in zekeren zin, voor ieder een open. Maar ook, als hij iemand ontving, dan poogde hijevenzeer als hij gezind was elk met zijn' wetenschap en krachten te dienen, zooveel van hem te leerenzooveel rente te innen als hem mogelijk was. Ik weet het nog, hoe hij Piccaedt, t. a. p., n". 68. Lantsukkr t. a. p. 3) J. Fransen van de Putte t. a. p.

Archief | 1862 | | pagina 35