37 en klassike letteren, hiervan heeft de beschouwing zijner werken ons overtuigd, en 't blijkt ons ook daaruit, dat hij onderscheidene jongelingen met gelukkig gevolg voor het aca demisch onderwijs heeft voorbereid. Ook in de meest be kende nieuwere talen was hij zeer bedreven. En vooral ook was hij ervaren in de kennis der moedertaal. Hij had echter een' afkeer van woordenzifterij en slaafsche banden. Ook op dit terrein wilde hij zichzeker niet teugelloos, maar liefst los en vrij bewegen. Wat hij eens tot mij sprak was zijn' innige overtuiging: „De taal moet ons, niet wij moe ten de taal dienen." Dat zijn' kennis veelomvattend wasook dit is noodeloos nog aan te roeren. Toch moet ik ten bewijze nog bijbren gen niet alleen zijne bedrevenheid in aardrijks- en natuurkunde, maar ook in heraldiek, numismatiek, landbouw, architectuur en zelfs vestingbouwkunde; ja eens hoorde ik hem, ofschoon hij waarschijnlijk nooit een beest gedood heeftals een ervaren ja ger over de jagt medepraten. Menig bouwplanook van scho len, is van hem uitgegaan en verbeterd, en hij plag het met zekeren trots aan te wijzen, hoe zijn' vroeger sombere en onbewoonbare pastorie door zijne waarlijk schrandere plannen in een fraai, luchtig, ruim en wèl ingerigt woonhuis was herschapen. Het behoeft niet gezegd te worden, dat bij dat alles ook zijn uitnemend geheugen hem zeer te stade kwam. Hij zag het gaarne, dat ook anderen, als ter ontspanning, een bijvak ter hand namen. Nooit zal ik vergeten, dat hij mij, na langdurige gesprekken over theologie ik was toen reeds proponent eensklaps vraagde: „Wat is uwe liefhebberijstudie." En toen ik daarop aarzelenden gewis vermetel genoeg, antwoordde ik, die nog maar mijn' eerste, wankele schreden gezet had in het voorportaal der wetenschap toen ik daarop durfde antwoorden: „Oudheidkunde en geschiedenis," toen zag ik een' glimlach spelen om zijn' wij zen mond en ik dacht vernietigd te zullen worden. Doch neen, geen hard, geen verpletterend woord kwam over zijne

Archief | 1862 | | pagina 37