41 dan ook enkele uren aan het spel wijden. Als hij van zijn' stillen arbeid werd afgeroepenhij kwam met een opgeruimd gelaat en bood gewillig zijn' tijd ook aan mensehen en zaken, die zijn' geest niet konden opheffen boven den alledaagsehen kring. Zelfs met lien, die in ontwikkeling zeer verre beneden hem stonden, vrienden en betrekkingen zijner jeugd, kon hij zichals 't pas gafuren lang bezig houdentot hun mid delmatig standpunt afdalen, met hen schertsen, totdat eerst de ver gevorderde nacht ter ruste dwong; maar altijd wist hij toch het gesprek zóó te leideu, dat er voor verstand, gevoel en hart nog iets te winnen viel. Zóóverre was hij van stroef heid en gebrek aan levenslustigheid verwijderddat het com fortable, een zeker bien-aise en tot op zekere hoogte de ge makken en weelde des levens tot de eischen zijner natuur behoorden. Hij genoot liet goede vrij en blij, dankbaar en vrolijk, maar altijd matig en onberispelijk. Nog eens, hij was zuinig op zijn' tijd, maar niet gierig; het edel, waar achtig menschelijke beminde hij. In iemand, in wien het gevoel zoo luide sprak, moet het ons niet verwonderendat we ook dichterlijke gaven aantreffen. Van dit talent bragt ik hier en daar een' proeve bijdie niemand ongelukkig noemen zal. Schaarsch echter is wat van dezen aard door hem is in druk gegevenofschoon hij bij bijzondere gelegenheden zich meermalen in dichtmaat heeft doen hooren. Zoo ook zond hijtoen aan mijn' vader één zijner kinderen geboren waszijn' gelukwenseh in gebonden taalniet ver moedende, dat diezelfde geboortedag vele jaren later zijn sterf dag wezen zou. Toch zullen we Dresselhuis daarom niet een' dichter noemenal vonkt ook vaak in zijn' prosastukken een dichtergloed. Het werktuigelijke der poësie was voor zijn' vrijen geest te knellend, en zijn' gedachten waren doorgaans op te streng wetenschappelijke onderwerpen gevestigd. Doch dat onderwerp bezielde hemen vele bewijzen zijn er in zijne schriften, dat dichterlijk gevoel in hem leefde. Dat gevoel sprak ook dikwerf in zijne kanselredenen. Maar

Archief | 1862 | | pagina 41