Meuleubeke, en van Pauline van den IIoningii, werd den 25 Augustus 1561 te Gent geboren Van zijne jeugd is slechts bekend dat hij, ten gevolge van de veel bewogen omstandigheden van den tijdzijne op voeding en ontwikkeling erlangde in Frankrijk en dat hij zich later heeft opgehouden in Engelandwaar hij zich op de godgeleerdheid en op de wiskunde toelegde. Reeds zeer vroeg, immers op negentienjarigen leeftijd, was hij predikantof wat voor dien tijd gelijkgeldend zal geweest zijnvoorganger van de hervormden te Antwerpen; eene betrekking, die hij drie jaren lang bekleedde, om haar, bij de overgave van die stad aan Alexander Farnese' van Parinavaarwel te zeggenen om de wijk te nemen naar het noorden. Het blijkt dat zijn proeftijd hem de overtuiging gegeven heeft dat hij zich verder voor zijn dienstwerk moest bekwa men, dat hij Leiden tot dat doel tot woonplaats koos en dat hij den 26 October 1585 aldaar als student in de godgeleerd heid is ingeschreven Student zijnde trad hij in den echt met Sara Lievaerts en werd hem in 1586 een zoon geboren, aan wien des vaders naam gegeven is s), terwijl hij nog in dat zelfde jaar, en wel den 1 October tot predikant te Goes beroepen werd. Hij legde zich aldaar met ongemeenen ijver op zijn dienstwerk toe, en dewijl zijne kennis in de wis- Het geslacht Lansbergen is zeer uitgebreid geweest. Foppens (Bill. Belg.) maakt reeds op het jaar 1577 melding van zekeren Petrus Lans- bergius een Limburger. Voor het overige schijntbuiten den Vlaamschen stamer een in het noorden van Duitschland aanwezig te zijn .gew?eest die den geslachtsnaam van Lansberg voerde. Zij waren joden en velen hunner studeerden in de XVIIe eeuw en vervolgens te Leidenblijkens het meermalen te vermelden Volumen inscriptionum siudiosorum Academiae Ley- densiswaarinvoor zoover het zich op de Leidsche bibliotheek bevindt (tome viii) de laatst ingeschrevene aldus vermeld staat: Levi Eliazar van LansbergBrandenburgensis an. 23 stud. hebr. ling. 2) Volumen inscriptionum S. catalogus studios or um Academiae Leidensis torn. I, (op genoemden datum). 3) Volgens Luiscius moet Philippus Lansbergen zes zonen en vier doch ters gehad hebben. Zijn eerstgeborene staat op onze genoemde lijst van Leidsche

Archief | 1862 | | pagina 54