62 evangelist als medians is geweest en dat ook Christus niet alleen gepredikt, maar ook zieken genezen heeft, evenzeer als Calvin, Sadeel, Maunix uitstekende theologen en te vens regtsgeleerden waren geweest, enz. Hiermede was de briefwisseling ten einde. Lansbergen erlangde geen nader antwoord; en welligt zou de zaak daarbij gebleven zijn, zoo niet de verschijning van het hiervoren ge noemde tractaat van Dr. Ultralaeus haar een meer polemisch karakter had gegeven. Reeds in de maand September verscheen een tegenschrift, getiteldExamen traclatus medici de Moscho a Davide Ultra- laeo in lucem editi, authore Cornei.io Herls, chirurgo Mid- delburgensi. Middelburgi 1613. Het had geene andere strekking, dan om de nietigheid van het betoog van Ultralaeüs in het lieht te stellen, en werd besloten met eene scherpe satire van L. N. P. F. Piiiliatros geschreven van den Helicon. Zeer ter ongelegener ure nu werd de partij van üs. Lans bergen opgevat door zijn zoon Jacob, practiserend genees heer te Goes, die den 22 September, a'izoo kort vóór de bij eenkomst van den coetusde briefwisseling van zijnen vader met Dr. Frank in het licht gaf, en daardoor diens zaak en die van zijnen broeder, waarover eerlang zou gevonnisd wor den niet weinig benadeelde. Aan de briefwisseling was een antwoord toegevoegd op het stuk van Herls en de titel als volgt: Disputalio epistolaris Reverendi viri D. Pviilippi Lans- bergii cum doctissimis mediciuae doctoribus Mittelburgensibus eorumque nomine ornatissimo viro D. Carolo Franco medici- nae ibidem doclore, de Moscho. Cum apologia D. Jacobi Lansbergii medicinae doctorispro parente venerandoadver- sus Cornelium Herrels, chyrurgum, medicormn Miltelburgensiim placita, contra 1). doctoren Davidem Ultralaeüm tuentem. Middelburgi 1613. Bij wijze van inleiding gaat aan deze disputatio een groet vooraf aan Herls, waarbij Jacob Lansbergen hem afvraagt, waarom hij zich met (medische) zaken bemoeit, die hem (cln-

Archief | 1862 | | pagina 62