05 Maar genoeg van de wijze waarop Hurls zijne tegenpartij bejegent. Hij eindigt met een scherp satiriek gedicht, getee- kend D. A. en ten opschrift hebbende: in Lansbergiosran- cidulos istos Herlomastigasen met een vinnigen dialoog van L. N. P. F. Philiatiios tot afscheidsgroet. Intusschen dwaalde de vraag zelve omtrent het al of niet doelmatige om aan eene kraamvrouw Moschus toe te dienen, onder al die hatelijkheden meer en meer af, zoodat Dr. Sjiallegange besloot om haar, zoomogelijk, tot eenige klaar heid te brengen. Met dat doel wilde hij haar in concreto behandelen onder wederlegging van het tractaat van Dr. Ul- TRALAeus en gaf hij uit eenexamen quaeslionis medicae. A11 puerperaesvffocationi ulerinae obnoxiaefebri acuta laboran- tiin morbi principiotuto et ex arte possit exhiberi Mo schus. Authore Hieronyjio Sjiallegange, urbis Goesanae Medico ordinario. Middelburgi 1613. Hij beklaagt zich daarin dat de vraag, die hij vroeger omtrent de zaak aan de Mid- delburgsche collegen gedaan had verkeerd werd opgevat door Ultrai.aeus(d'Outiïeleau die zich slechts tot het onderzoek bepaald heeft, of iu het algemeen aan eene kraamvrouw Mo schus mag worden toegediend. Eershalve is hij daarom ver- pligt om dit onderzoek te wederleggenen hij wordt door liefde voor de waarheid genoopt om zijne wederlegging in druk uit te geven. Naar aanleiding nu van de toevallen, die zich tijdens en na de toediening van den mét Moschns bedeelden, zooge- naamden pulvis cordiulis, bij de vrouw hebben voorgedaan, wordt door Sjiallegange de al of niet doelmatigheid van het middel overwogen. Het staat ook bij hem vast dat Moschus in den derden graad heet en droog is, dat het, ge lijk alle suaveolentiaden uterus aantrekt, dat het diensvol gens noch bij hysterie en svffocalio uteri, waarbij foetida nut tig zijn, noch in den aanvang van heete koortsen, waarbij verkoelende dingen gevorderd worden, mag worden toegediend en dat het daarom in casuop den vijfden dag 11a den par- Archief V. 5

Archief | 1862 | | pagina 65