67 komen als of de Middelburgsche geneesheeren door zijne argu menten tot eene andere, dan hunne vroegere, overtuiging waren gekomenvan deze calumnia palinodiae moeten de schrijvers zich mitsdien zuiveren. Vervolgens wordt in het midden gebragt dat zijn zoon Jacob, de brieven met Dr. Frank gewisseld, geheel veranderd en omgewerkt heeft uit gegeven; „muilis addüis et mutatis, qnibusdam limatis et ex- punctis," zoodat zij onecht (nothae) zijn. Hierop het onderwerp zelve in behandeling komende wordt uiteengezet dat de zieke geleden heeft aan metritis en aan retentio placentae, waarbij zoowel Moscfois als de andere ingrediënten van zijn pulvis panc/ireslus tegen aangewezen zijn, dat Lansbergen in de disputalio epistolaris de classici, ten opzigte van hunne behandelingverkeerd uitlegt; dat Hip pocrates, Galenusen de overige Grieksehe medici, de Ara bieren en de jongere classici, voor zoover zij de Grieksehe school volgen, de leer zijn toegedaandat aan eene hysterica of aan eene aan verstikking van de baarmoeder lijdende vrouw, door hevige koorts aangedaan, in het begin van eene ziekte, immers vóór dat eene behoorlijke zuivering hebbe plaats gehad noch suaveolentia naribus of inlnsnoch calida mogen worden toegediendenz. Een en ander gaat ten slotte van den wenscli vergezeld dat het publiek eens eindelijk moge inzien hoe moeijelijk de uitoefening van de geneeskunst is, en hoe gewaagd om, op de lezing van een schrijver over eenig geneesmiddel en bij gemis aan ziekte- of ontleedkundige ken nis haar toe te passenen om zich daardoor aan het stichten van onheil bloot te stellen. Hiermede eindigde een geschildat gedurende één jaar de gemoederen van vele geneeskundigen in beweging had gebragt. Was het ten opzigte van de middelenaan de zijcle van ponsio D. Phtlippi Lansbergii ad secundus litteras D. Doctoris Caroli ad quarn postea non duplicavit responskan suum D. Carolus. l) Volgens Lansbergen zelf bestond zijn arcanum uit: succinv.medel gesteenten koraallapis bezoar en Moschus.

Archief | 1862 | | pagina 67