6 Op de lagere scholen te Kampen ontving hij zijn' eerste vorming, terwijl hij onderwezen werd in de wiskunde door zijn' vader, die hierin ten hoogste bedreven was en er tot in zijn' ouderdom zijn' geliefkoosde studiën aan wijdde. In April 1801 werd hem de toegang geopend tot de Latijnsche school zijner geboortestad, en toen zijn vader in 1805 naar Aar denburg vertrok, werd hij een huisgenoot van den rector H. Weytingh. Reeds den 23 Junij van dat jaar, zijnde toen zijn vader beroepen predikant, hield hij eene oratie de utili- tate linguae Graecae el Latinae, waarmede hij bevorderd werd van de benedenste tot de bovenste klasse. Van deze promotie wordt in de Boekzaal" van 1805, onder het schoolnieuws bl. 329, verslag gegeven en gemeld, dat zijne redevoering met algemeen genoegen aangehoord en dat hij met een' prijs van naarstigheid begiftigd werdterwijl hij daarbij genoemd wordt „een veelbelovend jongeling:" eeneeretitel, hier voor zeker op waarheid gegrond en door de uitkomst schitterend bevestigd. Den 24 Junij des volgenden jaars werd hijna Filipp. II, 29. 's Namiddags deed Drksselhuis intree met Rom. 1,15. Hij stierf te Aardenburg 15 April 1825. Behalve zijn' zoon had hij drie dochters die te Aardenburg als lidmaten vermeld staan. Nog wordt zijn naam er ge noemd als die van een geleerd, eenvoudig, regtschapen en Christelijk man. Hij stierf vol hoop om in de eeuwigheid menig vraagstuk te zien opgelost, dat hier voor zijn vorschcnd verstand te hoog wasen toen mijn vader hem bezocht op zijn doodsbedbetuigde hij hem dat hij liever van hier vertrok naar het huis van zijn' hcmelschen Vaderdan dat hij gezond uit zijn' woning naar het andere eind der stad zou gaan. De familie ab Utrecht, waarvan onze Drksselhuis van moederszijde af stamde, was een oud geslacht, waaruit ook van Oldenbarnevelts edele gade Maria afkomstig was. Het heeft sedert de Hervorming een tal van predi kanten voortgebragto. a. Gerh. ab Utrecht, oudoom van onzen Drkssel huis en predikant te Giethoorn, als auteur bekend. Een en ander vermeldt Drksselhuis in zijue voortreffelijke verhandeling over Adii. van Haemstedk, in het Archief voor kerkel. gesch. van Kist en Royaards d. VIbl. 46 noot (2), en bl. 68, 69 noot (21). Verg. over Maritgen van Vuytkeciit of Maria van Utrecht, Oldenbarnevelts echtgenoot, en hare afkomst het medegedeelde van onzen schrandercn gewestgenoot, zich teekenende f1. in Tte navorsc/ter, 1862, n*. 6, bl. 184.

Archief | 1862 | | pagina 6