70 kerkelijke bediening gebleven. Tijdens zijn ontslag had hij reeds den ouderdom van 52 jaren bereikt en ofschoon het niet bekend is of hij maatschappelijk tot de welgestelden behoord heeft, zoo schijnen zijne omstandigheden te hebben toegelaten dat hij verder een ambteloos leven leidde -1) en dat hij zich geheel toewijdde aan zijne lievelings-studiënde wis- en ster- rekunde, terwijl eene reeks van geschriften, die hij eerst op zeer gevorderden leeftijd bekend maakte, het bewijs levert, dat hij zijn tijd nuttig besteed heeft. Opvolgend zagen op natuurkundig gebied het licht (volg. Foppens, Bibl. Belg.)'. Progymnasmata astronomiae restitutae Uranomelriae libri 111; Cyclometriae novae libri II lnlroduetio in quadrantem turn astronomicum turn geometricurn, nee non in astrolabium Triangulorum geometricorum libri IV Horologiographia novain qua omne genus sciolericorum Ho- rologiorum ostenditur Tabulae motuum coelestium perpeluae ex omnium tem,porum observalionibus conslructae Obseroationum astronomicarum thesaurus Chronologiae sacrae lib?'i 111 in quibus annorum mundi series ah orbe condito ad eversa per Romanos ierosolymanova me- thodo ostenditur Commentationes in motum terrae diurnum et annuumet in verurn adspectabilis coeli typum. In dit laatste werk, waaraan hij ongeveer 44 jaren van 1De berigtgevers omtrent Pim.irpus Lansbergen beweren om strijd dat hem door de Stalen van Zeeland eene jaarwedde zou toegelegd zijn ge worden een hunner zelfs (Baii.i.kt in: Jugemcns des savans sur les pin- cipaux ouvrages des auteursnouvelle edition, torn. VI, part. II, Amsterd. 1725, page 63) laat hem door de S/alen, emeritus verklaren en pensioneren. "Waarschijnlijk is de vergisssing daarin gelegendat Lansbergen door de Staten begiftigd is geworden wegens opdragt vun zijne werken (22 Julij 1594 van zijn' Catechismus en 8 Maart 1616 van zijn Cyelometriae novaelibri II.

Archief | 1862 | | pagina 70