71 zijn leven besteed had, maakte Lansbergen zijne overtuiging bekend omtrent de beweging der aarde. Hij droeg bet op aan Gijuelmus Caesius (Blaeu), die zich in 1628 door de verbetering van de heinelgloben beroemd heeft gemaakt en Martinus Hortensïus wiskundige te Delftlater hoog leeraar te Amsterdam, bragt het in 1630 uit het Hollandsch in het Latijn over met eene voorrede, waarin hij de astrono mische stellingen van Tycho Brahé met die van Lansbergen vergeleek; terwijl eindelijk David Goübard eene Fransche vertaling er van bezorgde, die in 1633 te Middelburg in het licht verscheen 2). Het kon niet anders of het bekend worden van Lansber gens Commentationesmoest bij de geleerden eene groote agi tatie te weeg brengen. Want de stelling, dat de aarde zich om hare as en om de zon bewoog, het eerst door Aristarchus van Samos opgeworpen, en immer als eene buitensporige god deloosheid aangemerkt, was gedurende een aantal eeuwen slui merend gebleventot dat Copernicus in de eerste helft van de XVIe eeuwofschoon zoo omzigtig mogelijk haar weder als eene natuurwet, als eene waarheid had voorgesteld in een werk te Neurenberg in 1543 uitgegeven, onder den titel Orbium. coelestium revolut., lib. VI. Het onthaal daarvan was uiterst ongunstig geweest, en in weerwil dat Copernicus zijn werk aan een' reeds overleden voorganger (Paus Paulus III was reeds in 1530 gestorven) had opgedragen, zoo deed de toenmalige Paus hem en al de Copernicani in den ban. G. J. Vossii de artium et scientiarum natura ac constitutione libri quinque. Amstelod. 1696, f°. pag. 130. 2) Goubaud heeft buitendien nog eenige stukken van Lansbergen in het Pransch uitgegeven onder den titelLes tables perpeUielles de Philippe Lans- bergue des mouvemens celestes construiles suivant les obvervaiions de tous temps. Ensemble les Theories urayes et nouvelles des mouvemens celestes et le Thrésor d'observations astronomiques. Translate du Latin par D. Goubaud. A Middelbourg chez Zacharie Roman, 1633. Voor het overige zijn al de in den tekst genoemde werken later gezamenlijk ten getale van 10 stuks, in 1663 tc Middelburg, in f°. uitgegeven.

Archief | 1862 | | pagina 71