72 De stemming van het uitrainontanisinus was op dit punt, ten tijde van Lansbergen, niet veranderd, en het was niet anders dan te verwachten dat zijn werk door eene van de wetenschappelijke en gezaghebbende jesuitische inrigtingen hetzij Leuven of Douai, zou worden bestreden. Libertus Fromond, te Leuven, nam die taak op zich, en, wat voor den tijd waarop dit geschiedde opmerking verdient, met ver mijding van persoonlijkheden bepaalde hij zich tot lie, onder werp zelve. Onder den titel van Anti-anslarchus s. de orbe terrae immobili, adrersus Piiilippum Lansbergium, verscheen zijne wederlegging in 1631 te Antwerpen. In Frankrijk vond het werk van Lansbergen een tegen stander in Jean Baptiste Morin, een geneesheer en sterre- kundige te Parijs, die in 1631 uitgaf: Famosi problematisde lelluris motu vel quiete haclenus optata soluiioen terwijl beiden (Fkomond en Morin) door Jacob Lansbergen in 1633 wederlegd zijn geworden in een werk, waarvan de la Ruk den titel opgeeft (Apologia pro commentationibus Philip- pi Lausbergii in molum terrae dmrnum et annuum: adver- sus Libertum FromondumTheologum Lovaniensem, et Joan. Baptistam Morinum, doet. med. et Parisiis Malhemalum Pro- fessorem Regium. Middelb. ap. Z. PiOMan 1633, 4t0), en deze in de handhaving van zijns vaders eer niet voor de eerste maal de eischen van de bezadigdheid voorbij zag, zoo vond Fromond zich genoodzaakt om nogmaals op de zaak terug te komen en gaf hij in 1634, wederom te Antwerpen een werk uit, getiteld: Vesta sive Anti-Aristarchi vindexcontra Jacobum Lansbergium, Phil. F. et Copernicanoswaarmede de strijd over de Cominentationes van Piiilippus Lansbergen besloten werd. Deze is in December 1632 in den ouderdom van 71 jaren overleden Aanleg en neiging hadden hem in zijn leven 1In het Register van overlijden. Nederd. hervormd. 16271646, tc Middelburg, komt voor op 12 December 1632 begraven in de oude kerk (St. Pieterskerk) Piilips Lansbergiie (sic.)

Archief | 1862 | | pagina 72