73 op natuurkundig gebied gebragtde omstandigheden hebben hem daarop tot den rang van geleerde doen opklimmen. Al mogen echter zijne werken geschitterd en zelfs voor den tijdgenoot gezag gehad hebben, voor den laten nakome ling missen zij de waarde, die men er vroeger aan toekende: want in weerwil van den omvang dien zij bezitten en van de noeste vlijt en volharding, die er in doorstralen, zij heb ben tot geene ontdekkingen geleid, die de aandacht van onze deskundigen konden boeijen, en die den naam van Philip- pus Lansbergen even als eenige jaren na hem dien van Huygkns, bij het nageslacht konden levendig houden. En toch was Piiilippus Lansbergen in zijn' tijd een ver dienstelijk geleerde want niet alleen, dat mannen- van naam 1) Tot een bewijs hoezeer de geleerdheid van Lansbergen gehuldigd werd, strckke de ontboezeming van Cats toen de iniroducüo in quadrantemtum as- tronomicum turn geometrieum nee non in astrolabium uitkwam. Wij nemen haar over uitZeeusche Nachtegael ende desselfs drijderley gesangdoor verscheij- den treffelijcke Zeeusche Poëten bijeen ghebracht. Tot Middelburgh 1623, 3e d., bl. 55. Yernuftich menschc breijn by Godes hant geschapê Niet om, gelyc een swijnhier eeckels opte raapë Maer hooger van bedryf, en beter dingen weert, VerhefT dyn elen Geest; wat hang dij naer de eert? Het onbesuysde vee gaet met den hals gebogen Gaet wroeten in het slick. Ghy, hooger op-getogen, Siet voor u reghel-rcchtsiet voor u oogen staen Hes daeghs de guide sondes nachts de silvre maen Het sorghelycke gout en wens van alle volcken Schuijlt verre van het licht in onder-aerdsche koleken Met schrick en slick bedekt, verseghelt in de nacht, Wacr onder mcnich mensch, van ramp en damp versmacht. De son in tegen-deel, en al de groote lichten Doen haren vasten loop, recht boven ons gesichten, Daer wert des menschen geest van Gode toe gevergt Dewy] hy 't een ontdeckt en 't ander ons verbergt Ghy siet van alle cant, ghy siet den Hemel open, Dat is u rechte wit, daer zy dij toe geropen; Want soo ghy door de cunst oit wonder cont verstaen Ghy suit, met grooter lust, tot uwen Schepper gacn.

Archief | 1862 | | pagina 73