74 (Phocylides, Bartholinus, Morin, Fromond, e. a.) zijne wer ken eene krachtige wederlegging waardig keurden en daar door eene verdiende hulde aan dezelve toebragtenmaar een tijd lang hebben zijne naauwkeurige berekeningen, op het daarmede overeenkomend standpunt van de wetenschap een onbepaald gezag gehad 1). Wel aen dan, edel dier, van hooger Geest gedreven, Gebrnijckt dit hant-getuijcli in desen bouck beschreven En als ghij metter daet de vruchten hebt gesmaeckt, Geef prijs, so 't u betaemt, aen die liet heeft gemaeckt. Lansberge diep verstant, IIipparche deser eeuwen, O licht van onse cust, en Th ales van de Zeeuwen Die met een hoogen geest tot aen de sterren rijst En God hier in Syn woort en in den hemel wijst Die voor dit eijgen tuijch cont op het nauste weten Hoe dat en Son, en Maen, en 't Aertryck is te meten, Sodat door u vernuft een ijder lichaem staet Beschreven na de cunst juijst op syn eijgen maet. Lansberge weerde vrient, die met een soet vermaken Ons van der aerden leijt en doet den hemel raken, Men prijs' off laeck u werck, men spreeck' off swijghe still Men acht' u cloucke vont gelijck de Fame wil, Ghy dient, hoe dattet gae, van my te zyn gepresen; Want na ghy dijne cunst en gunst my hebt bewesen Soo voel ick metter daet, dat ick des Heeren werck Met gants een ander oogh, als eerst-mael over-merc Want 't elcken als de slaep van my is wech ghevlogen Heff' ick myn ooghen op, en werde dan bewoghen Aldus te roupen uijt: o glans, o hellen schijn, Hoe groot, o groot gebouw moet uwen Schepper syn. J. Cats. Zoo werden Lansbergens berekeningen, voorkomende in de tabulae motuum coelestium perpetv.ae, gebezigd door Jacob Mogge, in zijn: Inleij- dinge der sonne-wijsersende het beschrijven van dienhoe 7nen op alderleij voorgegeven vlack, dat van de son kan beschenen wordeneen sonnewijser be schrijven sal. Tot Middelburgh, 1666, bl. 26. Ook zou, volgens de la Rue GelettZeel., bl. 550) in het genoemde jaar eene nieuwe uitgaaf van Lansbergens llorologiographia nova door Mogge bezorgd zijn onder den titelPhii.ippi Lansbergii beschrijvingh der vlacke sonnewijsersenz. nieuwelyx oversienende met noodige bijvoeging verryclct. Middelb. 1666, herdr. 1 675, f°.

Archief | 1862 | | pagina 74